Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Ndihmë për vaksina COVID-19 për 19 vende afrikane

Kina do të sigurojë vaksina COVID-19 për 19 vende afrikane në nevojë për t’i ndihmuar në luftën kundër pandemisë, tha të hënën zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Wang Wenbin.

Kina i ka dhuruar vaksina Zimbabvesë dhe Guinesë Ekuatoriale që nga e diela dhe do të vazhdojë të ofrojë ndihmë brenda mundësive që ka për të ndihmuar Afrikën të fitojë betejën kundër pandemisë, tha Wang.

Kina gjithashtu mbështet kompanitë që eksportojnë vaksina në vendet afrikane që janë në nevojë urgjente dhe kanë miratuar vaksinat kineze, tha ai.

Postime të ngjashme

Një i vdekur në protestat në Senegal kundër arrestimit të liderit opozitar

T E

A janë prekur më fort nga koronavirusi emigrantët në Gjermani?

T E

Moldavia bëhet vendi i parë evropian që merr vaksinat Covid-19 sipas skemës COVAX

T E

Presidenti i Brazilit: Boll u qatë për koronavirusin

T E

Ischinger i reagon Grenellit: Mandati juaj ka skaduar

T E

Rritja e rasteve mund ta ngufasë shëndetësinë

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...