Agjencia Zhurnal.mk
Ekonomi Maqedoni

Ndihmë prej 200 mijë euro për zejtarët

Shkup, 15 tetor, zhurnal.mk – Në Ministrinë e Ekonomisë është nënshklruar marrëveshja për masën e kofinancimit të projekteve të Odave të Zejtarëve për zhvillim dhe promovim të zejtarisë si pjesë e programit për konkurentshmëri, inovacione dhe sipërmarrësi.

Ministria e Ekonomisë dhe Oda e Zejtarëve nënshkruan marrëveshje për kofinancim të mjeteve për pajisje të ndryshme për punë të zejtarëve. Ministri Kreshnik Bekteshi njoftoi se në seancën e mbrëmshme Qeveria ka miratuar thirrjen publike, ku Ministria e Ekonommisë dhe Banka për Zhvillim do t`u ofrojë ndihmë këtij sektori në dhënien e huave pa interes në vlerë prej 5000 euro. Bekteshi njoftoi se ndihma e ofruar për zejtarët do të jetë 200 mijë euro.

Zejtarët do të kenë mundësi të marrin kredi pa interes falë këtij projekti I cili është në bashkëpunim me BE në shumë deri 500 euro. Ministria e Ekonomisë nga miratimi I ribalancit dhe shpallja e tij në gazetën zyrtare mënjëherë do të shpallë edhe thirrjen publike ku ka ndarë 200 milionë euro dhe do tju ndihmojë 40 zejtarëve. tha Ministri i Ekonomisë – Kreshnik Bekteshi

Nga Oda e Zejtarëve e mirëpresin këtë bashkëpunimë pasi siç thonë deri më tani ky sektorë nuk ka pasur mundësi të shfrytëzoj kredi pa interes. Kryetari I kësaj shoqate Agron Fazliu thotë se ndihma e ofruar nga shteti I ka ndihmuar këtij sektori që të mbijetoj edhe pse siç shprehet ai, humbjet ishin shumë të mëdha.

Ky sektor nuk I ka shfrytëzuar këtë ndihmë që të merr kredi pa kamatë, ku ka nevoj secili zejtarë të shfrytëzojë këtë kredi nga 5000 euro pa interes. Sektori I Zejtarisë ka pasur humbje të mëdha, fal ndihmës së ofruar nga shteti me masën e tretë dhe të katërt do të munden zejtarët të mbijetojnë. tha Agron Fazliu nga Oda e Zejtarëve

Nga Oda e Zejtarëve njoftojnë se në nivel vendi, si pasojë e ndikimit të pandemisë në ekonominë vendore, 10 deri 15 % ka pasur mbyllje të zejtarive dhe largime të punëtorëve nga puna.

Postime të ngjashme

Ambasadori i BE-së: Heqja e liberalizimit të vizave nuk diskutohet

R Zh

Regjistrohen 364 raste me Kovid-19 prej 2.379 testimeve, 24 të vdekur, 689 të shëruar

R Zh

Kuvendi i miratoi ligjet nga pakoja e pestë të masave ekonomike

R Zh

Mariçiq kritikon opozitën: Vetëm te ne nuk mund të zbatohet votimi online

R Zh

Qyteti i Shkupit: VMRO-DPMNE fabrikon afera joekzistuese

R Zh

E vrisja mendjen, pse po flitet: “Vaj-vatani e mjerë mileti, në çfarë derexhe erdhi Ali Ahmeti”!

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...