Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Ndikimi i pandemisë te ndryshimi i klimës ishte i papërfillshëm

Organizata Botërore Meteorologjike (OBM) thotë se nivelet globale të dioksidit të karbonit vazhdojnë të rriten pavarësisht ndikimeve mjedisore të izolimeve, masa të marra për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

OBM ka paralajmëruar se pandemia e Covid-19 nuk është zgjidhje për ndryshimin e klimës dhe rënia e ndjeshme e emetimeve të dioksidit të karbonit në vitin 2020 ishte thjesht një ndryshim i papërfillshëm në grafikun afatgjatë. “Na duhet një rrafshim i qëndrueshëm i kurbës,” tha Sekretari i Përgjithshëm i OBM-së, Prof. Petteri Taalas.

Në fillim të pandemisë, masat izoluese të ndërmarra anembanë globit sollën një reduktim të emetimeve të dioksidit të karbonit, për shkak se fluturimet u anuluan dhe miliona njerëz punuan nga shtëpia.

“Dioksidi i karbonit mbetet në atmosferë për shekuj dhe në oqean për më shumë kohë. Herën e fundit që Toka përjetoi një përqëndrim të krahasueshëm të CO2 ishte 3-5 milionë vjet më parë, kur temperatura ishte 2-3 °C më e ngrohtë dhe niveli i detit ishte 10-20 metra më i lartë se tani. Por nuk kishte 7.7 miliardë banorë, ”tha Taalas.

Ai theksoi se një nivel i tillë nuk është parë kurrë në historinë e të dhënave të OBM-së. Megjithatë, pavarësisht se ndikimi në klimë ishte i papërfillshëm, theksoi se pandemia “na siguron një platformë për veprim më të qëndrueshëm dhe më ambicioz ndaj klimës”.

“Ndryshimet e nevojshme janë ekonomikisht të përballueshme dhe teknikisht të mundshme dhe do të ndikonin në jetën tonë të përditshme shumë pak.”

Postime të ngjashme

Sulmohet me raketa baza amerikane në Irak

Lea Muslija

Amerika bllokon pranimin e Ukrainës në NATO?

Lea Muslija

Rusia “zbutet” e para, kthen ambasadorin në Washington pas takimit Biden-Putin

Lea Muslija

Paralajmëron OBSH: Bëni kujdes, pandemia s’ka marrë fund

Lea Muslija

Tragjedi në Peru, përmbyset autobusi, të paktën 27 viktima

Lea Muslija

Palestinezët anulojnë marrëveshjen me Izraelin për vaksinat, thonë se janë shumë afër datës së skadimit

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...