Agjencia Zhurnal.mk
Bota

“Ndizen” sërish tensionet, Turqia nxjerr 87 anije për stërvitje, aeroplanë e helikopterë lufte në Egje dhe Mesdhe

Mediat greke raportojnë se Turqia ‘po i vë zjarrin’ skenës diplomatike në pritje të një raundi të ri të kontakteve eksploruese, pasi planifikon një stërvitje të quajtur “Atdheu i Kaltër” nga 25 shkurti deri më 7 mars në Egje dhe Mesdhe.

Siç u njoftua dje, 87 anije të Marinës Turke dhe Rojës Bregdetare, 27 aeroplanë, 12 helikopterë, F-16, F-4, si dhe forca amfibi do të nisen për në Egje dhe Mesdhe, ndërsa Cesme është në Egje. .

Në të njëjtën kohë, shtypi turk është ngritur kundër Greqisë, me rastin e mbërritjes së afërt të forcave amerikane në Evros. Anijet e transportit të SH.B.A.-së që mbajnë helikopterë dhe automjete të blinduara, disa prej të cilave do të qëndrojnë në Greqi për stërvitje, pritet të mbërrijnë në portin e Alexandroupolis.

Në këtë kontekst, në faqen e parë të Yeni Safak thuhet “Për kë është kjo përgatitje?”, Ndërsa Hurriyet boton një artikull “Zbarkimi i forcave Amerikane në Aleksandropolis”.

Ndërkohë, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, shënjestroi zyrtarët evropianë, duke theksuar se ata ishin duke gënjyer. Ai shtoi se BE nuk i dha para Turqisë për refugjatët, ndryshe nga Greqia, së cilës i dha 3 miliardë euro.

“BE i jep 3 miliardë euro Greqisë për 100,000 refugjatë, por për 4 milion refugjatët që jetojnë në Turqi nuk bën asgjë. Kur takohemi dhe flasim së bashku, ata vazhdojnë të thonë gënjeshtra, gënjeshtra, gënjeshtra. Ata na tregojnë aq shumë sa kemi dhënë, kjo është ajo që kemi bërë. Ku i ke dhënë? “Ju nuk dërguat shumën e plotë prej 6 miliardë eurosh që na premtuat në marrëveshjen e 18 marsit,” tha Erdogan.

Postime të ngjashme

Ish-presidenti francez Nicolas Sarkozy shpallet fajtor për korrupsion, dënohet me tre vjet burg

S.B.

Përhapja e koronavirusit, Finlanda shpall gjendjen e jashtëzakonshme

S.B.

Shpërthejnë protestat në Armeni/ Turma mësyn ndërtesën e qeverisë

S.B.

E fejuara e Khashoggit bën thirrje për ndëshkim të princit saudit

S.B.

Britanikët hapin shkollat nga 8 marsi, testim dy herë në javë për çdo nxënës e prind

S.B.

Protestuesit armenë hyjnë në ndërtesën e qeverisë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...