Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Ndriçim Kulla: Debatet e Branko Merxhanit me Petro Markon vetëm për komunizmin. Artistët në politikë? Duhet të vijë natyrshëm

Zhurnal Ads

“Bota Shqiptare e Branko Merxhanit” është libri më i fundit i Ndriçim Kullës. Ai u promovua këtë të hënë, duke sjellë në dritë, mendimin e një prej intelektualëve më të spikatur në vitet 1930, po ashtu një prej atyre që nuk u magjeps nga marksizmi që asokohe njihej si sëmundje e të rinjve.

“Është bëre një debat për Brankon nga Gani Bobi por ka qenë një kohë që ishte i detyruar për shkak të komunizmit, kohë në të cilën Merxhani nuk njihej. Merxhani ka pasur debat me Petro Markon, sepse Petro Marko ishte komunist deri kur ajo që i ndodhi e bëri që të hiqte dorë nga komunizmi por jo nga idetë e majta. Megjithatë, Brankon dhe Petron i bashkonte kultura dhe dija”, tha Kulla.

Kulla u ndal edhe te raporti i artistëve me politikën jo pa thumbuar.
“Nuk ka asnjë problem që artistët të merren me politikë por kur kjo vjen natyrshëm jo kur ka tendencë. Meqë jemi në prag të zgjedhjeve unë nuk shoh një kryeministër të dijes”, tha Kulla duke shtuar se me artistët në politikë, e para është politika.

Mungesën e politikave kulturore në kohe pandemie, Kulla e sheh si tragjike. “Është tragjike dhe efektet e saj janë afatgjata. Janë pasoja që do i shohim më vonë. Botuesit po falimentojnë”, tha ai.

Kulla e ka studiuar figurën e Merxhanit që në vitet e komunizmit, kohë kur siç tha ai, ndjehej i vetmuar, sepse për Merxhanin nuk kishte me kë fliste. Ai bëri paralele mes mendimit intelektual dhe situatave politike në vitet 1930 e sot.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Më 22-24 tetor në Beograd mbahet festivali “Mirëdita, dobar dan”

admin

Sada Jakupi fiton çmimin BEST CHILDREN EUROASIA 2020

E.E.

Presidenti francez nderon Kadarenë

S.B.

Ndërron jetë kompozitori i mirënjohur Avni Mula

S.B.

Digjitalitzohet Biblioteka dhe Fototeka e DPA-së, mbi 130 mijë fotografi dhe mbi 12 mijë tituj të aksesueshme online

admin

Xhasika Polo me këngën “Frymë” fituese e festivalit “Nota Fest 2020”

B M
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...