Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Ndryshime në qeverinë greke, zbulohet kabineti i ri

Qeveria në Greqi ka njoftuar sot kabinetin e ri. Nikolas Giatromanolakis nga Sekretari i Përgjithshëm i Kulturës Bashkëkohore në zëvendës Ministër për Kulturën Bashkëkohore në Ministrinë e Kulturës, duke u bërë kështu ministri i parë homoseksual.

Ndërkohë,  Giannis Vrutsis dhe Takis Theodorikakos mbeten jashtë qeverisë së re, detyra e tyre si Ministër të Punës së Brendshme, do ti kalojnë Kostis Hatzidakis dhe Makis Voridis.

Nikos Dendias mbetet në Ministrinë e Jashtëm, ndërsa Stelios Petsas, do të marrë detyrën e Zëvendës ministrit të Brendshëm. Ndryshime nuk ka pësuar as ministria e Financave.

Ministri i Energjisë është Kostas Skrekas, me zëvendës ministrin Jorgos Amyras, ndërsa Spilios Libanos ka marr Ministrin e Zhvillimit Rural. Haris Theocharis mbetet në krye të Ministrisë së Turizmit, me Sofia Zacharaki si zëvendës ministre. Angelos Syrigos (Ministria e Arsimit), Sofia Voulepsi (Ministria e Emigracionit) dhe Costas Katsafados (Ministria e Transportit). Betimi i anëtarëve të rinj të qeverisë do të bëhet nesër.

Përbërja e Qeverisë:

Kryeministri: Kyriakos Mitsotakis

Zëvendëskryetari i qeverisë: Panagiotis Pikrammenos

Ministria e Financave

Ministri: Christos Staikouras

Zëvendësministri përgjegjës për politikën financiare: Theodoros Skylakakis

Zëvendësministri përgjegjës për politikën e taksave dhe pronën publike: Apostolos Vesyropoulos

Zëvendësministri përgjegjës për sistemin financiar: George Zavvos

MINISTRIA E ZHVILLIMIT DHE INVESTIMEVE

Ministri: Adonis Georgiadis

Zëvendësministri përgjegjës për çështjet private të investimeve: Nikos Papathanasis

Zëvendësministri përgjegjës për investimet publike dhe marrëveshjen e korporatës mbi kornizën e zhvillimit: Giannis Tsakiris

Zëvendësministri përgjegjës për kërkime dhe teknologji: Christos Dimas

MINISTRIA E PUNËVE TË JASHTME

Ministri: Nikos Dendias

Zëvendësministri përgjegjës për punët evropiane: Miltiadis Varvitsiotis

Zëvendësministri përgjegjës për diplomatët ekonomikë dhe ekstroversionin: Kostas Fragogiannis

Zëvendësministri përgjegjës për helenizmin jashtë vendit: Kostas Vlassis

MINISTRIA E MBROJTJES CIVILE

Ministri: Michalis Chrysochidis

Zëvendësministri përgjegjës për politikën antikriminale: Lefteris Oikonomou

Zëvendësministri përgjegjës për mbrojtjen civile dhe menaxhimin e krizës: Nikos Hardalias

MINISTRIA E MBROJTJES

Ministri: Nikos Panagiotopoulos

Zëvendësministri i Mbrojtjes: Alkiviadis Stefanis

MINISTRIA E ARSIMIT DHE FEVE

Ministri: Niki Kerameos

Zëvendësministri përgjegjës për arsimin fillor dhe sekondar dhe arsimin special: Zetta Makri

Zëvendësministri përgjegjës për çështjet e arsimit të lartë: Angelos Syrigos

MINISTRIA E PUNËS DHE ÇËSHTJES SOCIALE

Ministri: Kostis Hatzidakis

Zëvendësministri përgjegjës për çështjet e sigurisë sociale: Panagiotis Tsakloglou

Zëvendësministri përgjegjës për dispozitat dhe solidaritetin social: Domna Michailidou

Zëvendësministri përgjegjës për politikën demografike dhe familjen: Maria Syrgela

MINISTRIA E SHËNDETËSIS

Ministri: Vassilis Kikilias

Zëvendësministri përgjegjës për shërbimet shëndetësore: Vasilis Kontozamanis

MINISTRIA E MJEDISIT DHE ENERGJISË

Ministri: Kostas Skrekas

Zëvendësministri përgjegjës për çështjet e mbrojtjes së mjedisit: Giorgos Amyras

Zëvendësministri përgjegjës për planifikimin hapësinor dhe mjedisin urban: Nikos Tagaras

MINISTRIA E KULTURËS DHE SPORTIT

Ministri: Lina Mendoni

Zëvendësministri përgjegjës për çështjet moderne të kulturës: nikolas giatromanolakis

Zëvendësministri përgjegjës për çështjet sportive: Lefteris Avgenakis

MINISTRIA E DREJTËSISË

Ministri: Kostas Tsiaras

Zëvendësministri përgjegjës për bashkëpunimin ndërkombëtar dhe të drejtat e njeriut: Giorgos Kotsiras

MINISTRIA E BRENDËSHME

Ministri: Makis Voridis

Zëvendësministri përgjegjës për çështje të qeverisë: Stelios Petsas

Zëvendësministri përgjegjës për çështjet e Maqedonisë-trakës: Stavros Kalafatis

MINISTRIA E QEVERISJES DIGJITALE

Ministri: Kyriakos Pierrakakis

Zëvendësministri përgjegjës për thjeshtimin e procedurave: Giorgos Georgantas

Zëvendësministri përgjegjës për projektet speciale digjitale dhe kadastrin: George Stylios

MINISTRIA E INFRASTRUKTURS DHE TRANSPORTIT

Ministri: Costas Karamanlis

Zëvendësministri përgjegjës për çështjet e transportit: Giannis Kefalogiannis

MINISTRIA E ZHVILLIMIT RURALE DHE USHQIMIT

Ministri: Spilios Lebanon

Zëvendësministri përgjegjës për politikën e përbashkët bujqësore: Giannis Oikonomou

Zëvendësministri përgjegjës për politikën e peshkimit: Fotini Arampatzi

MINISTRIA E TURIZMIT

Ministri: Haris Theocharis

Zëvendësministri përgjegjës për arsimin e turizmit dhe format e veçanta të turizmit: Sofia Zacharaki

Postime të ngjashme

Margot Robbie, jeta jashtë tapetit të kuq

S.B.

Zelandë e Re, mbyllet Auckland, shkak një infeksion i ri i koronavirusit

S.B.

Qindra vajza lirohen pas rrëmbimit në një shkollë të Nigerisë

S.B.

OKB: Mijëra sirianë, ende të zhdukur

S.B.

3 943 të vdekur në 24 orët e fundit në Gjermani

S.B.

Gjeorgji, Michel kërkon dialog për kapërcimin e krizës

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...