Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Ndryshimet e nuhatjes, mund të ofrojnë informacione kyçe në lidhje me sjelljen e coronavirusit

 Një grup shkencëtarësh ka ndaluar për të studiuar fenomenin e “parosmia”: një ndryshim në perceptimin e aromave, pas një humbje të zgjatur të saj.

Shkencëtarët po hetojnë prova të reja që mund të shpjegojnë se si coronavirusi sulmon sistemin nervor falë studimit të humbjes së nuhatjes, e cila ndodh në disa pacientë për disa muaj pas infektimit, transmeton Telegrafi..

Që nga fillimi i pandemisë, mjekët kanë pyetur veten pse coronavirusi bën që deri në 80% e pacientëve të përjetojnë anosmi, një humbje të përkohshme të nuhatjes.

Ndërsa shumica e pacientëve rimarrin aftësinë për të perceptuar aromën brenda një ose dy javësh, një nëngrup më i vogël, ndoshta 10-20% e atyre që përjetojnë shqetësime shqisore, e humbin atë për shumë dhe kur të kthehet, ata zbulojnë se ushqimet e tyre të preferuara, aromat e njohura dhe madje edhe aromat e trupit të tyre kanë ndryshuar.

Ky fenomen është ai që po studiohet nga një grup shkencëtarësh të cituar në një artikull në The Wall Street Journal, të cilët shpjegojnë se kjo gjendje, e njohur si ‘parosmia’ është rezultat i sinjaleve të hutuara midis neuroneve shqisore të nuhatjes, qelizave nervore të vendosura në zgavrën e hundës që zbulojnë aromat dhe pjesës së trurit ku dekodohen dhe interpretohen aromat.

Parosmia mund të ndodhë edhe në pacientë që kanë kontraktuar infeksione të tjera virale dhe bakteriale që sulmojnë dhe dëmtojnë drejtpërdrejt neuronet, siç është gripi i zakonshëm.

Në të vërtetë, një nga misteret më të mëdha të pazgjidhura në lidhje me coronavirusin është se si, saktësisht, zhvillimi i infeksionit shkakton reaksione të caktuara neurologjike, të tilla si humbja e nuhatjes ose ndjenja e vazhdueshme e çorientimit e njohur midis pacientëve si “mjegulla e trurit”.

Shpjegimet e mundshme për humbjen e nuhatjes përfshijnë teorinë se virusi vret neuronet e nuhatjes, apo paraprakisht shkatërron disa rrugë nervore për të parandaluar infeksionin që të arrijë në tru, e njohur si teoria “djeg urën”, por pak prova ekzistojnë për të mbështetur hipoteza të tilla.

Sidoqoftë, gjatë verës, studiuesit nga universitetet në Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania, të udhëhequr nga Universiteti i Harvardit, botuan një seri studimesh mbi kafshët që treguan se proteina kryesore e receptorit ACE-2 përmes të cilit coronavirusi hyn në trup – nuk është i pranishëm në neuronet shqisore të nuhatjes.

Eksperimentet e tyre me minj ishin në gjendje të tregonin se virusi ka më shumë të ngjarë të dëmtojë të ashtuquajturat qeliza mbështetëse, domethënë qelizat mbështetëse në zgavrën e hundës që lejojnë funksionimin e neuroneve që zbulojnë erë. Kur këto qeliza mbështetëse infektohen, trupi gjeneron inflamacion në përpjekje për të izoluar dhe luftuar virusin.

Në rast se dëmtimi i qelizave mbështetëse është minimal, pacienti zakonisht rikuperon shpejt nuhatjen. Por nëse qelizat mbështetëse të dëmtuara janë të mjaftueshme, ose nëse ka mjaft inflamacion, neuronet gjithashtu mund të vdesin ose të prishin funksionin e tyre, duke çuar në humbjen e nuhatjes dhe parosminë afatgjatë.

“Pyetja e madhe është, a i sulmon coronavirusi dhe a i vret drejtpërdrejt neuronet?

Doktor Sandeep R. Datta, një neurobiolog i Harvardit dhe autor kryesor i dy prej studimeve të lartpërmendura tha: Parosmisa pasqyron faktin se në disa pacientë neuronet patjetër po vdesin dhe ideja kryesore është që këto neurone vdesin përmes një mekanizmi indirekt.

Akoma, shpjegon artikulli i Wall Street Journal , lajmi i mirë për parosminë është se fillimi i saj tregon se shqisa e nuhatjes gradualisht po kthehet në normale dhe se trupi po riparon dëmtimin nervor të shkaktuar nga virusi. Neuronet e dëmtuara ose të vdekura të nuhatjes mund të rigjenerohen dhe të rikthejnë nuhatjen.

“Ky zbulim sugjeron që kontrolli i inflamacionit në lidhje me infeksionin COVID-19 mund të jetë një rrugë shumë e rëndësishme për shërim”, tha doktor Datta. Dhe ai shtoi se “ai gjithashtu përforcon kërkimet që tregojnë se vetë coronavirusi nuk pushton trurin”.

Studimi i humbjes së nuhatjes mund të ndihmojë gjithashtu për të kuptuar se si funksionojnë probleme të tjera neurologjike, të tilla si mjegulla e trurit dhe humbja e kujtesës, tha doktor Jonathan Overdevest, një mjek në Spitalin New York-ut dhe mbikëqyrës i një studim i mosfunksionimit të nuhatjes midis 1,400 pacientëve me COVID-19.

Postime të ngjashme

Ushqimet që mund të ngadalësojnë progresin e humbjes në peshë

Dafina Vidishiqi

Gabimet që ju plakin më shpejt

Dafina Vidishiqi

Cilat arsye shëndetësore i shkaktojnë dhimbjet e kokës?

Lea Muslija

Jo vetëm dielli! Këto 5 gjëra mund t’ju dëmtojnë lëkurën gjatë verës

Lea Muslija

Frutat dhe perimet e pasura me hekur

Dafina Vidishiqi

Sasia e ujit që duhet ta pinë fëmijët brenda ditës

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...