Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Ndryshimet klimatike po kthejnë rripin e shiut të ekuatorit

Zonat e reshjeve tropikale janë konsideruar prej kohësh relativisht e qëndrueshme përgjatë ekuatorit, pavarësisht ndryshimit të klimës.

Por një studim i ri zbulon ndryshime rajonale që mund të kenë pasoja dramatike. Rripi i shiut tropikal është një fenomen i rëndësishëm i motit që është thelbësor për kushtet e jetesës dhe prodhimin e ushqimit në zona të mëdha.

Deri më tani, hulumtimi i klimës ka theksuar se rripi i shiut duket se mbetet në të njëjtën pozitë kur ndryshon klima. Por kjo duket të jetë një ide e gabuar, e cila është për shkak të faktit se studiuesit deri më tani kanë studiuar kryesisht një vlerë mesatare për të gjithë rripin ekuatorial, njofton Hbl, transmeton RTKLive.

Brenda mesit, ka ndryshime të qarta rajonale, të cilat fshehin njëra-tjetrën kur shikon vetëm modelin më të madh. Ky është mendimi i një grupi studiuesish amerikanë, të cilët kanë analizuar modelet e klimës me rezolucion më të lartë dhe tani po publikojnë rezultatet e tyre në revistën Nature Climate Change.

Efektet kaskadë

“Studimi ynë tregon se ndryshimi i klimës do të lëvizë rripin tropikal të shiut në drejtim të kundërt në dy zona që mbulojnë rreth dy të tretat e tokës. Isshtë një proces që do të ketë efekte kaskadë në furnizimin me ujë dhe prodhimin e ushqimit në pjesë të mëdha të botës”, tha Antonios Mamalakis. studiuesit në Universitetin Shtetëror të Kolorados në një njoftim për shtyp.

E thjeshtuar, bëhet fjalë për një kufi që përshkon Afrikën, me Oqeanin Atlantik në njërën anë dhe Oqeanin Indian në anën tjetër. Në lindje të kufirit, rripi i shiut lëviz në veri, dhe në anën perëndimore lëviz në jug. Nevojiten më shumë studime për të parashikuar pasojat në më shumë detaje, shkruajnë studiuesit.

Duke folur përafërsisht, mund të pritet një rrezik në rritje i thatësirës në Afrikën juglindore dhe Madagaskar, si dhe shira më të mëdha musonike dhe rrezik nga përmbytjet në Indinë jugore.

Në mënyrë të ngjashme, rreziku i thatësirës në Amerikën Qendrore rritet. Rripin e shiut – aty ku takohen erërat pjesa e tokës që nxehet më shumë nga rrezet e diellit, është zona rreth ekuatorit. Ajri i ngrohtë ngrihet përpjetë dhe pastaj kthehet në jug dhe në veri.

Kjo në planin afatgjatë krijon erërat tregtare, të cilat kthehen përsëri drejt ekuatorit nga secili drejtim në nivelin e tokës. Erërat tregtare takohen në të ashtuquajturën zonë konvergjence intertropikale.

Pastaj masat e ajrit shtyhen përpjetë, ku lagështia kondensohet dhe bie si shi. Mesatarisht, në këtë zonë bie shi 200 ditë në vit. Zona e konvergjencës intertropikale lëviz pak në veri dhe në jug me kalimin e vitit, duke ndjekur vendin që ngrohet më shumë nga dielli.

Kjo siguron një model të rregullt sezonal për reshjet. Ndryshimi i klimës po varion ndërrimin e temperaturës në mënyra të ndryshme në të gjithë tokën, e cila vlerësohet të çojë në zhvendosjen e zonës konvergjente intertropikale në veri ose në jug, në varësi të mënyrës së shpërndarjes së ngrohjes.

Kuptim më i madh

Erik Kjellström, i cili është profesor i klimatologjisë në Institutin Suedez Meteorologjik dhe Hidrologjik SMHI, mendon se është një studim interesant dhe i bërë mirë.

“Kjo jep një kuptim më të madh se si mund të ndryshojnë modelet e reshjeve në një klimë më të ngrohtë. Studimi i klimës nuk ka të bëjë vetëm me ndryshimet në hartëzim, por edhe me aftësinë për ta lidhur atë me një shpjegim fizik”, thotë ai.

Ajo që nxit zhvendosjen, është një shpërndarje e pabarabartë e temperaturës përgjatë ekuatorit. Përtej Paqësorit Tropikal Lindor dhe Atlantikut, sipërfaqja e detit ngroh në jug të kufirit ku takohen erërat tregtare, e ashtuquajtura zonë e konvergjencës intertropikale.

Kjo zhvendos zonën e konvergjencës në jug. Në lindje të vijës ndarëse, sipërfaqja e detit pritet që të ngrohë pjesën më të veriut të zonës konvergjente intertropikale, e cila është zhvendosur në veri.

-”Vlen të theksohet se studiuesit kanë marrë një skenar me një efekt serrë të rritur ndjeshëm. Nëse arrijmë qëllimin me dy shkallë, ndryshimet nuk do të jenë aq të forta gjatë këtij shekulli. Por modeli është i qartë, kështu që në çdo rast do të shihni trendet në këtë drejtim”, thotë Erik Kjellström.

Postime të ngjashme

Rritje e rasteve me COVID-19: Mbyllet Finlanda

S.B.

Vaksina e Pfizerit 94 për qind efektive në studimin me 1.2 milion njerëz

S.B.

Raportuesi i OKB-së: Hetoni sulmet ndaj kampeve në Tigray

S.B.

Von der Leyen: Vaksinojmë 70% të Evropës deri në verë

S.B.

Varianti i ri i koronavirusit, Italia shton masat

S.B.

Vrasja e Khashoggit, publikohen dokumente sekrete

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...