Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Ndryshimet në Kodin Penal për krimet zgjedhore, SPAK cakton 5 prokurorët përgjegjës (EMRAT)

Zhurnal Ads

Pasi ndryshimet për krimet zgjedhore hynë në kodin penal aty ku SPAK do jetë hetuesi, u caktuan dhe prokurorët që do të merren me këtë çështje.

Prokurorët e SPAK që do merren me krimet zgjedhore: Klodjan Braho, Sotir Kllapi, Dritan Prençi, Enkeleda Millonai. Bëhet e ditur se drejtues i këtij sektori do të jetë prokurori Edvin Kondili.

Ky ndryshim në ligjin për SPAK erdhi pas marrëveshjes së arritur mes PS-së dhe PD-së në 5 Qershor, ndërkohë që Prokuroria e Posaçme do të hetojë vetëm korruspsionin aktiv në zgjedhje, jo atë pasiv.

SPAK dhe Prokurori i Përgjithshëm detyrohen të raportojnë në KQZ, e cila do të informohet për hetimet e krimit zgjedhor, por pa cënuar sekretin. Po ashtu është miratuar amnistia penale e atyre që bashkëpunojnë për zbulimin e krimeve zgjedhore.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Mjeku shqiptar në SHBA: Covid të lë me pasoja në tru. I çon pacientët deri në vetëvrasje

admin

Gratë grevistë nuk dalin nga greva: Duam 13 pagat e prapambetura, deputetet të vijnë të na shohin, a kanë ndjesi nëne?

admin

“Mos na e pengoni atë që na lejon Kushtetuta”, Murrizi për Kodin Zgjedhor: Varianti i PS-së është sondazh dhe jo lista të hapura

admin

Braçe ironizon Bashën: Berisha i denjë të kandidojë në Bulevard ose Gërdec

admin

Qëlloi me armë ndaj një personi në Lezhë, shpallet në kërkim autori

S.B.

A do e linit Presidencën për një post qeveritar? Meta: Deri në 24 korrik 2022, mbroj Kushtetutën

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...