Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Ndryshimet në Mësonjëtoren e Korçës, rikthehet i plotë kompleksi skulpturor i ABC-së dhe bankat tradicionale

Ministra e Kulturës ka rikthyer të plotë kompleksin skulpturor të ABC-së në Mësonjëtoren e Parë të gjuhës shqipe në Korçë.

Gazetarja Lorena Kodra raporton për BalkanWeb se debate të shumta pati zhvendosja e 3 shkronjave karakteristike tek Mësonjëtorja, por duket se tashmë ato do të rikthehen në pjesën ballore të muzeut.

Ndërkohë edhe në ambientet e brendshme rikthehen bankat tradicionale që ndodheshin brenda godinës prej 30 vitesh.

Postime të ngjashme

Origjina e panjohur e ‘Himnit të alfabetit’, të shkruar nga Parashqevi Qiriazi

S.B.

Instituti Francez në Shkup i dhuroi një donacion librash Universitetit të Tetovës

Z H

Letra që Gabriel Garsia Markez i shkroi të dashurës

S.B.

Historia tragjike e ish-shokut të klasës të Enver Hoxhës, që u ekzekutua me urdhër të tij: Partizanët shkuan për ta arrestuar te shtëpia e tij…

S.B.

Prek zemrat e të gjithëve babai i aktori të ndjerë Luran Ahmetit: “PËR DJALIN TIM TË MIRË”

R Zh

“Lahuta e Malcisë”, 84 vite nga botimi i kryeveprës së Gjergj Fishtës

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...