Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Ndryshon harta elektorale, Tirana bëhet me 36 mandate

Kryetari i komisionit qendror të zgjedhjeve Ilirjan Celibashi i ka dërguar për miratim anëtarëve të Komisionit Rregullatorit shpërndarjen e mandateve sipas zonave zgjedhore.

Sipas projektvendimit Tirana bëhet me 36 deputet ndërkohë Dibrës dhe  Gjirokastrës i ikën një mandat. Sipas formulës së re të përllogaritjes  numri mesatar i votave në rang republike për 1 deputet është mbi 32 mijë e 400 vota.

Shpërndarja e mandateve është si më poshtë:
Qarku Berat             – 7 (shtatë) mandate
Qarku Dibër            – 5 (pesë) mandate
Qarku Durrës          – 14 (katërmbëdhjetë) mandate
Qarku Elbasan        – 14 (katërmbëdhjetë) mandate
Qarku Fier               – 16 (gjashtëmbëdhjetë) mandate
Qarku Gjirokastër   – 4 (katër) mandate
Qarku Korçë           – 11 (njëmbëdhjetë) mandate
Qarku Kukës           – 3 (tre) mandate
Qarku Lezhë           – 7 (shtatë) mandate
Qarku Shkodër       – 11 (njëmbëdhjetë) mandate
Qarku Tiranë          – 36 (tridhjetegjashtë) mandate
Qarku Vlorë           – 12 (dymbëdhjetë) mandate.

PROJEKT-V E N D I M pёr caktimin e numrit të mandateve për çdo zonë zgjedhore të zgjedhjeve për kuvend të datës 25 prill 2021: Per Caktimin e Numrit te Mandateve 2021 Final./TCH

Postime të ngjashme

Fotografia e rrallë nga Mësonjëtorja e Parë Shqipe në Korçë

T E

Transportonin 27 emigrantë të paligjshëm dhe nuk iu bindën urdhrit të policisë

T E

Shqipëri, 21 të vdekur e 777 të infektuar

T E

Ethet e listës së PS në zgjedhje/ Tre deputetë deklarojnë tërheqjen, për t’i hapur rrugën më të rinjve

T E

Senatori amerikan nderon imamin shqiptar në Nju Jork

T E

Covid shuan familjen Cara, ndërron jetën babai, nëna dhe djali i vetëm

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...