Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Në 24 orë 234 raste me Kovid-19, 25 të vdekur dhe 786 të shëruar

Shkup, 7 maj – Nga 2907 testime të bëra janë regjistruar 234 raste të reja me Kovid-19 në 24 orët e fundit, kumtoi Ministria e Shëndetësisë. Kanë vdekur 25 pacientë, më I riu në moshën 27-vjeçare. Janë shëruar 786 persona.

Nga rastet e reja, 83 janë në Shkup, në Kumanovë – 27, Manastir – 16, Tetovë – 14, Strumicë – 13, Shtip djhe Vinicë nga nëntë raste të reja, Kërçovë – shtatë, prilep dhe Veles nga gjashtë, Gostivar, Strugë dhe Koçan nga pesë, Ohër – katër, Radovish, Krushevë dhe Dmeir Hisar nga tre, Probishtip, Bogdanci dhe Demir Kapi nga dy, kavadar, Gjevgjeli, Negotinë, Sveti Nikole, Kriva Pallankë, Berovë, Dellçevë, Vallandoivë, Kratovë dhe pehçevë kanë nga një rast të ri.

Nga 25 rastet e vdekjes, 10 janë nga Shkupi, (46, 60, 64, 65, 67, 67, 70, 71, 74 dhe 75 vjeç), nga dy nga Tetova (70 dhe 72 vjeç), Shtipi (69 dhe 70 vjç) dhe nga  një person I vdekur nga Kumanova (64), Prilepi (63), Ohri (80), Vinica (27), Strumica (78), Koçani (56), Kërçova (62), Struga (78) dhe Sveti Nikole (57). Nga të paraqiturit, later persona kanë vdekur në kushte shtëpiake, ndërsa 21 të tjerët në kushte spitalore.

Janë regjistruar 786 pacientë të shëruar nga: Shkupi – 348, Kumanova – 61, Tetova – 47, Pilepi – 43, Manastiri – 38, Kavadari – 37, Velesi – 32, Negotina – 25, Gostivari – 20, Shtipi – 18, Strumica dhe Kërçova – nga 17, Gjevgjelia – 16, Ohri – 13, Koçani dhe Resnja nga nëntë, Bogdanci – pesë, Vinica – katër, Struga, Radovishi, Krusheva, Sveti Nikole dhe Dellçeva  nga tre, Demir Hisari, Probishtipi, Vallandova dhe Makedonksi Brodi nga dy pacientë të shëruar, Demir Kapia, Kriva Pallanka, Kratova dhe Makedonska Kamenica kanë nga një të shëruar.

Analiza epidemiologjike e të sëmurëve dhe rasteve aktive sipas qyteteve:

Shkup 67 806, aktivë 5169

Kumanovë 8678, aktivë 900

Prilep 8227, aktivë 447

Tetovë 7163, aktivë 445

Manastir 6211, aktivë 726

Veles 5439, aktivë 387

Gostivar 5144, aktivë 289

Kavadar 5133, aktivë 225

Ohër 4954, aktivë 444

Shtip 4930, aktivë 251

Strumicë 4068, aktivë 241

Strugë 2956, aktivë 148

Koçan 2754, aktivë 161

Kërçovë 2504, aktivë 239

Gjevgjeli 2183, aktivë 166

Negotinë 2170, aktivë 134

Sveti Nikole 1509, aktivë 102

Resnjë 1219, aktivë 175

Kriva Pallankë 1214, aktivë 46

Radovish 1106, aktivë 84

Berovë 1021, aktivë 23

Dellçevë 959, aktivë 70

Dibër 935, aktivë 25

Vinicë 847, aktivë 116

Probishtip 778, aktivë 21

Vallandovë 663, aktivë 19

Bogdanci 494, aktivë 45

Krushevë 489, aktivë 73

Demir Kapi 396, aktivë 15

Demir Hisar 394, aktivë 60

Kratovë 360, aktivë 9

Makedonski Brod 356, aktivë 7

Pehçevë 265, aktivë 15

Makedonska Kamenicë 237, aktivë 15

Dojran 132, aktivë 4

Numri I përgjithshëm I personave të diagnostikuar me Kovod-19 prej fillimit të epidemisë arriti 153 694 nga 734 904 testime. Janë shëruar 137 331, kanë vdekur 5067, ndërsa raste aktive ka 11 296.

Postime të ngjashme

Maqedoni, gjobiten 220 motoçiklistë dhe 89 shoferë për vozitje në gjendje të dehur

Dafina Vidishiqi

Moti gjatë ditës së nesërme në Maqedoni

Dafina Vidishiqi

Ja kur pritet heqja e orës policore në Maqedoni

Dafina Vidishiqi

Filloi rikonstruimi i rrugës 116 në Tetovë

Dafina Vidishiqi

Agjencia e Sigurisë Kombëtare do të marrë 3 milion euro me rishikimin e buxhetit

Dafina Vidishiqi

Asnjë i vdekur nga COVID-19 në Maqedoninë Veriore

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...