Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Në 24 orët e fundit 301 raste të reja me Kovid-19, 37 të vdekur dhe 1091 pacientë të shëruar

Shkup, 5 prill – Ministria e Shëndetësisë informon, në pajtim me të dhënat nga Instituti për shëndet publik se në 24 orët e fundit janë bërë 1.431 testime, ndërsa janë regjistruar 301 raste të reja me Kovid-19. Kanë vdekur 37 persona, ndërkaq janë shëruar 1091 pacientë.

Në Shkup janë regjistruar 174 raste me Kovid-19, në Kavadar – 17, Veles – 16, Prilep – 14, Kumanovë, Tetovë dhe Shtip – nga 11, Gostivar – 8, Ohër – 7, Strugë – 6, Koçan – 5, Kërçovë – 4, Vinicë – 3, Negotinë, Sveti Nikole, Berovë dhe Dellçevë – nga 2, Manastir, Strumicë, Gjevgjeli, Kriva Pallankë, Dibër dhe Demir Kapi nga një rast.

Janë regjistruar 1.091 pacientë të shëruar nga Shkupi – 429, Ohër – 107, Prilep – 74, Veles – 42, Kumanovë – 40, Shtip dhe Strugë – nga 37, Manastir – 36, Kavadar – 34, Gostivar – 29, Gjevgjeli – 26, Kriva Pallankë – 24, Tetovë – 23, Strumicë – 17, Negotinë – 13, Koçan dhe Dellçevë – nga 12, Berovë, probishtip dhe Bogdanci – nga 11, Vallandovë – 10, Radovish – 8, Dibër dhe Krushevë – nga 7, Kërçovë – 6, Sveti Nikole dhe Demir Kapi – nga 5, Resnjë – 4, VInicë, Kratovë dhe Pehçevë – nga 3, Demir Hisar dhe Makedonski Brod – nga 2 dhe Makedonska Kamenicë 1.

Janë paraqitur gjithsej 37 pacientë të vdekur – nëntë nga Shkupi (74, 81, 47, 60, 69, 76, 79, 77 dhe 61 vjeç), gjashtë nga Prilepi (42, 58, 72, 74, 75 dhe 56 vjeç), tre nga Tetova (65, 59 dhe 57 vjeç) dhe poashtu tre nga Gjevgjelia (73, 65 dhe 56 vjeç), dy nga Kumanova (90 dhe 67 vjeç), Kavadari (85 dhe 57 vjeç), Strumica (73 dhe 62 vjeç) dhe VInica (79 dhe b62 vjeç) dhe nga një I vdekur nga Manastiri (59 vjeç), Ohri (82 vjeç), Kërçova (37 vjeç), Negotina (64 vjeç), Sveti Nikola (79 vjeç), Kriva Pallanka (73 vjeç) dhe Dibra (43 vjeç).

Tridhjetë e gjashtë pacientë kanë vdekur në kushte spitalore, përderisa një pacient ka vdekur në kushte spitalore.

Janë bërë 1.431 teste përmes: IPSH-183, QSHP Shkup-47, QSHP Manastir-0, Klinika për sëmundje infektive dhe gjendje febrile-5, Mjekësia gjyqësore-0, laboratori spitali Kozle-0, KU Pulmologji me alergologji-0, SPQ 8 Shtatori-0, Instituti për mikrobiologji-0, ASHAM-59, Zhan Mitrev (FIlipi I Dytë)-186, Avicena-0, Biotek-275, Sistina-330, laboratori Laor-0, Sinlab-0, Remedika-0, Pllodnost-0, Genea-0, IPSH dhe EPSH (rapid test) – gjithsej 346.

Deri më tani në vend janë bërë gjithsej 643.004 testime për Kovid-19.

Numri I përgjithshëm I personave të diagnostikuar me Kovid-19 në vendin tone prej fillimit të epidemisë është 135.167, numri I pacientëve të shëruar është 110.388, I të vdekurve 3.977, ndërsa numri I rasteve aktive është 20.802.

Sipas analizave epidemiologjike për momentin, distribuimi sipas qyteteve është si në vijim:

Distribuimi sipas qyteteve është si në vijim:

Distribuimi sipas qyteteve Të sëmurë (gjithsej) Raste aktive (gjithsej)

Shkup 60472, aktivë 10319

Prilep 7304, aktivë 1099

Kumanovë 7181,aktivë 1047

Manastir 4814, aktivë 996

Veles 4728, aktivë 788

Gostivar 4680, aktivë 505

Kavadar 4618, aktivë 709

Shtip 4402, aktivë 464

Ohër 4288, aktivë 794

Strumicë 3392, aktivë 412

Strugë 2736, aktivë 245

Koçan 2340, aktivë 273

Kërçovë 2097, aktivë 223

Negotinë 1990, aktivë 369

Gjevgjeli 1915, aktivë 381

Sveti Nikole 1309, aktivë 120

Kriva Pallankë 1101, aktivë 102

Resnjë 1066, aktivë 199

Radovish 943, aktivë 134

Berovë 882, aktivë 118

Dibër 869, aktivë 57

Dellçevë 867, aktivë 97

Probishtip 709, aktivë 80

Vinicë 654, aktivë 102

Vallandovë 545, aktivë 88

Krushevë 439, aktivë 120

Bogdanci 425, aktivë 69

Demir Kapi 370, aktivë 72

Kratovë 337, aktivë 26

Demir  Hisar 331, aktivë 41

Makedonski Brod 313, aktivë 42

Pehçevë 238, aktivë 28

Makedonska Kamenicë 212, aktivë 17

Dojran 118, aktivë 15. 

Postime të ngjashme

Qyteti i Shkupit: FIllon ofanziva ndërtimore verore e rrugëve dhe bulevardeve

R Zh

Mungojnë dëftesat e nxënësve në shkollat fillore dhe të mesme

R Zh

Në kufirin Tabanoc për hyrje në vend pritet rreth 20 minuta

R Zh

Dezinfektim ajror kundër mushkonjave në Shkup

R Zh

Edhe dhjetë ditë për parashtrim të kërkesave për subvencione bujqësore

R Zh

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...