Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Në 75% të shkollave mësimi online zhvillohet pa probleme, miratohen kërkesa të reja për prani fizike

Shkup, 5 tetor, zhurnal.mk – Komisioni qeveritar ka rishqyrtuar dhe miratuar kërkesa të reja për mësim me prani fizike, veçanërisht në zonat malore.

“Mbrëmë kemi pranuar raport të ri në të cilin dhjetëra shkolla rajonale fillore janë miratuar për mësim me prani fizike. Paralelisht me këtë jemi të falënderuar RTVM-së për sigurimin e mësimit, si dhe drejtorëve, mësimdhënësve dhe kryetarëve të komunave të cilët shpërndajnë materiale elektronike dhe të shtypura deri tek fëmijët. Punojmë çdo ditë për funksionim pa pengesa dhe të kompletuar të mësimit onlajn në territorin e tërë shtetit”, ka thënë kryeministri Zoran Zaev duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve.

Ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Mila Carovska kumtoi se në numër të vogël të shkollave ka bojkot. Në Dibër, tha, është tejkaluar gjendja dhe se nxënësit po mësohen në ndryshim. Kumtoi se tek nxënësit nga klasa e parë deri në tretën, 98 për qind ndjekin mësim onlajn me prani fizike, ndërsa vetëm 1,5 deri në 2 për qind onlajn, sipas përzgjedhjes së prindërve.

Tek klasat e larta, në mbi 620 shkolla, qendrore dhe rajonale, u është lejuar mësimi me prani fizike, numri më i madh janë në mjediset rurale dhe në rajonet malore-kodrinore.

“Në 75 deri në 78 për qind pa problem zhvillohet mësimi onlajn. Në 20 për qind tjerat më shpesh kanë probleme me qasjen në internet ose me IT pajisje, por kjo tejkalohet me kalimin e kohës. Ky është proces i rëndë në të cilin shkojmë të gjithë së bashku dhe me bojkot nuk do të arrijmë asgjë. Kjo është mënyrë jo e konstruuar për të treguar pakënaqësi e cila në esencë është për shkak të ndryshimeve. Duhet të mësohemi me pandeminë, nuk bëhet fjalë për dëshira”, ka thënë Carovska.

Lidhur me ndërtimin e objektit shkollor në Idrizovë, ajo u përgjigj se duhet të krijohen kushte ligjore dhe varet nga përgatitja e të gjitha dokumenteve të nevojshme – nga Ministria e Transportit dhe Lidhjeve, përmes vetëqeverisjes Lokale që të arrihet deri tek MASH-i si projekt me dokumentacion të plotë teknik dhe të mund të planifikohet si investim kapital.

Edhe kryeministri Zaev shtoi se Qeveria ka diskutuar për këtë çështje dhe konfirmoi se Qeveria është e vendosur të ndërtojë objekt për nxënësit në Idrizovë, ndërsa deri atëherë do të shkojnë në mësim në vendet e afërta të banuara.

Postime të ngjashme

Reagon Qeveria: Nuk ka negociata për identitetin dhe gjuhën maqedonase

R Zh

Një i burgosur nga Nagoriçani i Vjetër është gjetur i vdekur në burgun “Kshanje”

R Zh

Mbi 10 mijë maqedonas marrin dozën e dytë të vaksinës ndaj COVID-19 në Serbi

R Zh

VMRO-DPMNE: Pasaportat iu dhanë mafiozëve botërorë

R Zh

Filipçe: Është evidentuar edhe një pacient me llojin indian të coronavirusit

R Zh

Takim i presidentit Pendarovski me Patriarkun ekumenik Bartolomeu

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...