Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Në Amerikën Latine numri i të vdekurve nga COVID-19 e kalon shifrën 500 mijë

Numri i të vdekurve nga COVID-19 në Amerikën Latine dhe Karaibe e ka kaluar shifrën 500 mijë, ndërsa i rasteve pozitive 15 milionë, sipas të dhënave të Reutersit.

Më tepër se një e treta e të vdekurve janë në Brazil, shtetin më të madh të Amerikës Latine, që ka raportuar sonte për numrin më të madh të vdekurve brenda 24 orëve që nga 15 shtatori. Janë regjistruar 1111 të vdekur.

Brazili në total ka regjistruar afro 7.6 milionë raste të infeksionit dhe shifra zyrtare e të vdekurve ka arritur në 192.681.

Më tepër se një e katërta e të vdekurve të Amerikës Latine janë në Meksikë, që si Brazili ka pasur telashe me valën e re të infeksionit.

Postime të ngjashme

Imunologu gjerman: Ata që kanë më shumë kontakt duhet të vaksinohen së pari

T E

Biden: Vizita e Papa Françeskut në Irak një simbol shprese

T E

Dodiku kundër pranisë ndërkombëtare në Bosnjë

T E

Aktivistet polake protestojnë kundër ndalimit të abortit

T E

Mianmar, OKB njofton për mbi 50 protestues të vrarë

T E

Von der Leyen: BE-ja mund të bllokojë eksporte të mëtejshme vaksinash

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...