Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Në BeH vazhdon ora policore për edhe 14 ditë

Shtabi i krizës i Ministrisë federale të Shëndetësisë së Bosnje e Hercegovinës sot i vazhdoi masat për mbrojtje nga përhapja e koronavirusit të ri për edhe 14 ditë, që nënkupton mbajtje të obligueshme të maskës në ambient të hapur dhe të mbyllur, respektim të distancës fizike prej dy metrave dhe ndalesë për lëvizje nga ora 23:00 deri në ora 05:00 të mëngjesit.

Nga masat përjashtohen personat të cilët kanë probleme me frymëmarrje për shkak të sëmundjeve kronike ose nuk mund ta largojnë maskën pa ndihmën të tjetër kujt, më pas personat me dëgjim të dëmtuar, sportistët në ndeshje, në treningje dhe në aktivitete sportive, personat në biçikletë, dhe në motoçikletë.

Subjekteve juridike janë udhëzuar që ta mundësojnë distancën e përshkruar fizike, ta organizojnë punën në turne ose të mundësojnë punë nga shtëpia.

Postime të ngjashme

“Takimi Mitsotakis-Erdogan, një hap drejt një vere më të qetë”

Bekim Laçi

Si skenë filmash, grabitësit sulmojnë furgonin e blinduar në mes të Italisë

Bekim Laçi

Kremlini nuk pret marrëveshje në samitin Putin-Biden

Bekim Laçi

Dalin pamjet, në laboratorin e Wuhanit kishte lakuriqë nate të gjallë

Bekim Laçi

OBSH: Numri i të infektuarve me coronavirus po bie, por jo edhe i të vdekurve

Bekim Laçi

Biden takon zyrtarë të lartë të BE për rifillimin e marrëdhënieve transatlantike

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...