Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Në Bullgari po shqyrtohet donacioni i vaksinave për Maqedoninë e Veriut

Sofje, 8 qershor – Zhurnal.mk – Drejtori ekzekutiv i Agjencisë Bullgare të Barnave, Bogdan Kirilov, deklaroi sot për BTV se autoritetet e vendit po diskutojnë për dhurimin e vaksinave për Maqedoninë e Veriut.

“E tillë ishte strategjia e KE-së, për të lidhur marrëveshje me një numër prodhuesish, në mënyrë që të minimizohen rreziqet e prodhimit. Qeveria negocion me vende të ndryshme. E di për marrëveshjet me Maqedoninë e Veriut. Mënyra në të cilën kjo duhet të ndodhë po diskutohet gjithashtu me KE-në. Në këtë fazë, donacioni po komentohet, por gjithashtu po shqyrtohen mundësitë e rishitjes”, tha Kirilov.

Në lidhje me faktin se 14 milion vaksina pritet të mbërrijnë në Bullgari deri në fund të vitit, Kirilov tha se ata po punojnë në mënyrë aktive për dhurime në sasi të caktuara.

Sipas tij, deri më tani, janë dorëzuar gati 3,8 milion doza në Bullgari.

“Pothuajse 1,5 milion administrohen. Në fakt, ka mjaft vaksina në dispozicion për të gjithë ata që duan të vaksinohen, pavarësisht nga grupmosha e tyre. Bullgaria është ndoshta i vetmi vend ku çdokush, pavarësisht nga mosha dhe statusi shëndetësor, mund të bëjë vaksinën ai dëshiron në ditën që ai e dëshiron atë”, tha Kirilov.

Postime të ngjashme

Adelina Tahiri mahnit me linjat trupore në bikinit shumëngjyrëshe

D V

Vendkalimi kufitar “Bogorodicë” i hapur për komunikacion

D V

FOTO/Vulin solli helikopterët serbë, filluan shuarjen e zjarrit në Staro Nagoriçan

D V

Tërmet i vogël në rajonin e Strumicës

D V

Ilire Dauti: Pse Ministria e Transportit zvarrit dokumentacionin për ujin në Pallçishtë

D V

MASH: Pagat e mësimdhënësve për katër vjet u rritën me mbi 2.000 denarë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...