Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Në cilat raste mund t’u konfiskohet vetura sipas ligjit të ri për komunikacion?

Shkup, 10 janar – Zhurnal.mk – Gjobat për vozitje të shpejtë, alkool dhe parakalim nuk janë ulur. Gjobat për personat fizik mund të jenë më të mëdha se 250 euro, nëse shkelja e rrezikon jetën e qytetarëve, informon Zhurnal.

Shërbimet policore mund t’u largojnë tërësisht nga komunikacioni dhe përkohësisht t’ua konfiskojnë veturën, por jo më tepër se tre ditë pune. Nëse konfirmohet parregullsi teknike të veturës si përshembull shkaktim i zhurmës apo në rast të veturës së paregjistruar, vetura konfiskohet në kohëzgjatje prej 90 ditëve.

Parlamenti para vitit të ri e solli ligjin e ri për siguri në komunikacion, sipas të cilës, policia do të mundet në mes të autostradës apo kudo në komunikacion, t’ua heqë tërësisht targat dhe t’ua konfiskojë veturën nëse konfirmohet se nuk është në gjendje të mirë teknike.

Nga komunikacioni do të largohen edhe ata që i kanë veturat e paregjisturara, ata që nuk kanë fare leje për vozitje si dhe ata që vozitin në gjendje të dehur, të përgjumur, të lodhur apo të droguar.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Berisha: Ndalni tërbimin e policisë kundër protestuesve paqësorë shqiptarë në Shkup

T E

Mariçiq: Kjo është një ditë e madhe për shtetin ligjor dhe për sundimin e së drejtës

T E

Spasovski: Hetimi duhet të dëshmojë ku është lëshimi dhe nëse dikush i ka ndihmuar Mijallkovit

T E

Zhurnal mëson / BDI nesër mbledh kryesinë në Reçicë të Vogël

Bexhet Musliu

Todorov i drejtohet Mickoskit: Ik, derisa unë luftoja kundër Zaevit ti ndërtoje hidrocentrale

T E

Arjanit Hoxha takim pune me kolegun e tij turk, Bekir Pakdemirli

Bexhet Musliu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...