Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Në Covid-qendrat në Shkup për 24 orë janë hospitalizuar 26 pacientë, gjithsej mjekohen 331

Shkup, 31 dhjetor, zhurnal.mk – Në 24 orët e fundit në kovid-qendrat në Shkup janë hospitalizuar 26 pacientë të rinj për shkak të komplikimeve nga koronavirusi. Gjithsej 331 persona të dyshimtë dhe të konfirmuar për Kovid-19 po mjekohen në repartet infektive në kryeqytet, kumtoi Ministria e Shëndetësisë.

Në 24 orët e fundit, në klinikat interne ka pasur 10 pranime dhe atë nga një në Klinikën për gastroenterohepatologji dhe në Klinikën e syve dhe në Klinikën për ORL. Në kovid-qendrën në Klinikën e lëkurës janë pranuar katër katër të sëmurë dhe tre janë hospitalizuar në Klinikën për neurologji.

Në kovid-qendrën në SPQ “8 Shtatori” ka pasur nëntë pranime të reja të pacientëve. Në Klinikën infektive gjatë ditës së djeshme janë hospitalizuar shtatë të sëmurë.

Në 24 orët e fundit në shtëpi janë lëshuar 39 pacientë të shëruar.

Për momentin në Klinikën e lëkurës në kovid-qendër po mjekohen 17 pacientë, në Klinikën për neurologji 22 të sëmurë, ndërsa në Institutin për TBC janë pranuar gjithsej 19 pacientë me simptoma të koronavirusit, në kovid-qendrën e Klinikës për nefrologji për momentin janë të vendosur 18 pacientë, në Klinikën për sëmundje të syve 12 pacientë, ndërsa në ORL 7 pacientë. Në Klinikën për gastroenterohepatologji janë të shtrirë 18 pacientë.

Në SPQ “8 Shtatori” ka gjithsej 91 të sëmurë, në Klinikën për sëmundje infektive janë të shtrirë 130 pacientë, ndërsa në Institutin për sëmundje të mushkërive tek fëmijët Kozle ka 41 pacientë.

Gjithsej 391 pacientë të konfirmuar dhe të dyshuar për KOVID-19 po trajtohen në repartet e sëmundjeve infektive të spitaleve të kryeqytetit. Shumë prej tyre janë në mbështetje të oksigjenit.

Numri i pranimeve gjatë ditës së djeshme, në mëngjes deri në orën 8 ka pasur 134 vende të lira, ndërsa pritet gjatë ditës pas lëshimeve të bëra të pacientëve të shëruar të lirohen edhe shtretër plotësues. Të gjitha repartet infektive kanë sasi të oksigjenit dhe mund të kujdesen për pacientët të cilët kanë nevojë për mbështetje oksigjeni, qëndron në kumtesë.

Postime të ngjashme

Muzeu Kombëtar i Ndërtimit në Uashington rihapi dyert e tij pas më shumë se një viti

N E

Renate Alt: Të mos ndëshkohet nxënësja shembullore Maqedonia e Veriut

R Zh

Qeveria do të shesë 50 mijë hektarë tokë bujqësore

R Zh

Borrell: Nuk kemi për qëllim t’i ndajmë Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

R Zh

Zaev, Sasolit / Urgjentisht duhet të zhbllokohet rruga evropiane, por negociatat për identitetin maqedonas nuk janë opsion

R Zh

Darkë e liderëve të Ballkanit Perëndimor me Borrellin javën e ardhshme në Bruksel

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...