Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Në Covid-Qendrën e re do të trajtohen pacientët me pamje më të butë klinike

Zhurnal Ads

Shkup, 25 nëntor, zhurnal.mk – Covid qendrat e reja filluan me punë. Sipas raportit javor të Institutit për Shëndet Publik për periudhën nga 16 deri më 22 nëntor, 7.486 raste pozitive janë regjistruar në 35 qytete të vendit. Ka pacientë nga të gjitha grupmoshat. Më të zakonshmit janë njerëzit mbi 60 vjeç. Numri më i ulët është regjistruar tek fëmijët deri në moshën nëntë vjeç, dhe nga 10 deri në 19 vjeç.

Qendra covide do të menaxhohet nga Ministria e Shëndetësisë, pra shteti, i cili do të vendosë se cilët pacientë do të trajtohen këtu dhe çfarë terapie do të marrin.

Pacientët me pamje klinike më të butë dhe të moderuar do të trajtohen dhe shtrohen në spital, ndërsa pacientët me ndërlikime më të rënda do të trajtohen në spitalin “8 Shtatori”.

Kapaciteti i objektit është 100 shtretër spitalorë. Një pjesë e pajisjeve dhe stafit do të mbulohet nga Spitali Klinik “Axhibadem Sistina” dhe Klinika “Zhan Mitrev” në përputhje me marrëveshjet me Fondin e Sigurimeve Shëndetësore.

Në këtë qendër covide do të punojnë pesë mjekë, 30 infermierë, tetë ndihmës mjekësorë dhe personel tjetër mjekësor, tetë roje sigurie, gjashtë administratorë dhe 12 personel spitalor.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

LSDM: VMRO nuk mund të fshehë lidhjen e partneritetin e Mickoskit me hidrocentralet

T E

Epidemiologu Danaillovski kërkon të aplikohen masa të forta resktriktive dhe kufizime

E.E.

Personat me nevoja të veçanta kërkojnë kushtet për një jetë normale

E.E.

Ziadin Sela: Shqiptarë kudo që ndodheni paqshim vit të mbarë e mos u ktheftë ky që po e lëmë pas

R ZH

Radev: Bullgaria nuk duhet të lëshojë pe në qëndrimet e saja

Z H

Shahpaska: Miratimi i Ligjit për Mbrojtjen nga Diskriminimi është thelbësor për qytetarët

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...