Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Në departamentet infektive në vend mjekohen 857 pacientë, ka edhe vende të lira

Shkup, 3 dhjetor, zhurnal.mk – Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se në 24 orët në spitalet e vendit janë regjistruar 847 pacientë, të cilët mjekohen nga sëmundja COVID-19.

Sipas raporteve të spitaleve, në Manastir mjekohen 81 pacientë, në Shtip 67, në Tetovë 43, në Veles 60, në Kumanovë 110, në Ohër 100, Prilep 128, Gostivar 73, Strugë 38, Strumicë 63, Koçan 17, Kërçovë 20, Kavadar 42 dhe Gevgjeli 15 pacientë.

Nga MSH thonë se numri i pacientëve pozitiv ose të dyshimtë për coronavirus, që mjekohen në departamentet infektive në kryeqytet dhe të gjithë vendin është 1.318 dhe ka rreth 130 vende të lira në qendrat për covid.

“Gjatë ditës bëhen regjistrime të pacientëve të shëruar me çka lirohen shtretër. Ndërsa të gjitha departamentet kanë vende dhe mbështetje për oksigjen. Jemi në kontakt të vazhdueshëm me të gjitha spitalet dhe nëse ka nevojë, do të shtohen kapacitete shtesë për pacientët”, thonë nga MSH.

Postime të ngjashme

Qeveria do të shesë 50 mijë hektarë tokë bujqësore

R Zh

Borrell: Nuk kemi për qëllim t’i ndajmë Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

R Zh

Zaev, Sasolit / Urgjentisht duhet të zhbllokohet rruga evropiane, por negociatat për identitetin maqedonas nuk janë opsion

R Zh

Darkë e liderëve të Ballkanit Perëndimor me Borrellin javën e ardhshme në Bruksel

R Zh

Xhaferi mori pjesë në Konferencë për digjitalizim, inteligjencë artificiale dhe nevojën për rregullimin e tyre

R Zh

Zhbllokimi i vetos bullgare: BE-ja mund ta bëjë fare lehtë nëse dëshiron, Sofja një satelit i Francës

B L

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...