Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Në Dibër edhe një viktimë nga Kovid-19, deri më tani gjithsej 40

Dibër, 11 prill – Një pacient e ka humbur jetën në kovid qendrën në repartin infektiv në spitalin e përgjithshëm me aktivitet të zgjatur në Dibër, ku po trajtohen pacientë nga Kovid-19, që është viktima e 40-të nga virusi i rrezikshëm.

“Bëhet fjalë për një paciente të moshën 83 vjeçare nga Dibra. Ajo u shtrua në spital në qendrën tonë për kovid për disa ditë, por fatkeqësisht, edhe përkundër të gjitha përpjekjeve të personelit shëndetësor, ajo vdiq mbrëmë.

Tani kemi 13 pacientë në mbështetje të oksigjenit, tetë trajtohen në spitalin ditor, që do të thotë se marrin terapi, pushojnë pak dhe shkojnë në shtëpi, ndërsa në ekzaminimet ambulatore kemi mesatarisht dymbëdhjetë persona në ditë. Kemi një pacient nga Dibra në një institucion shëndetësor në Shkup”, tha për MIA-n Baki Alili, drejtor i spitalit.

Shtoi se dje janë konfirmuar tetë raste të reja nga 14 teste të dërguara për analizë, që është 57 për qind e atyre të testuara.

Drejtori Alili i bën thirrje të gjithëve që t’i përmbahen me përpikmëri masave anti-covid në mënyrë që të parandalojnë përhapjen e infeksionit. Gjithashtu, dërgoni një apel tek qytetarët që të telefonojnë me kohë nëse kanë disa simptoma të njohura për virusin, sepse ka raste kur ata kërkojnë ndihmë mjekësore kur sëmundja është në një fazë të avancuar.

Në zonën e Dibrës dhe Qendrës Zhupë, që nga fillimi i pandemisë, numri i përgjithshëm i të infektuarve është 888, aktive të sëmundjes janë 63, ndërsa 40 njerëz kanë vdekur, pothuajse një numër identik nga të dy komunat.

Sa i përket masës për mbajtjen e maskës mbrojtëse, sipas statistikave të policisë, këtë muaj janë lëshuar 69 urdhra pagese për personat që nuk e respektojnë masën dhe janë regjistruar dy kundërvajtje për mosrespektim të orës policore

Postime të ngjashme

ASH-AA: Përshëndesim vendimin e Pendarovskit, Ligji të kthehet në Kuvend dhe tu shërbejë qytetarëve

R Zh

Buçi: Kishim mosmarrëveshje me Qeverinë

R Zh

Zaevi: Micotakisi zhvilloi disa ide për të hequr bllokadën bullgare dhe për të ndihmuar në rrugën tonë drejt BE-së

R Zh

MPJ-ja e Bullgarisë: Jemi të hapur për dialog me Maqedoninë e Veriut, takim do të ketë kur të plotësohen kushtet e nevojshme

R Zh

Hoxha opozitës: Nëse votoni ndryshimet të hënën, paret u lëshohen duhanprodhuesive deri të premten

N E

Janë ndarë certifikatat e pjesëmarrësve në programin “Menaxher të rinj dhe lider biznesi”

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...