Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Në Ditën e Pavarësisë tenori i njohur shqiptar publikon këngën patriotike “Për ty Atdhe”

Zhurnal Ads

Sot shqiptarët kudo që jetojnë festojnë ditën e tyre më të rëndësishme, në histori: Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë.

Gjergj Kastrioti Skënderbeu në vitin  1443 dhe Ismail Qemali në vitin 1912, në të njëjtën ditë ngritën të njëjtin flamur që kemi sot, përkatësisht në Krujë dhe Vlorë. Kjo ditë përkon edhe me daljen në skenë të UÇK-së, sikurse është edhe ditëlindja e komandantit legjendar Adem Jashari.

Sot sheshet por edhe qytetet kudo si në Shqipëri e Kosovë janë veshur me flamujt kuq e zi.

Me rastin e Pavarësisë, tenori i shquar shqiptar, Ramë Lahaj, paralajmëron një këngë të veçantë.

Ai lajmin e ka bërë të ditur në Facebook.

Kënga titullohet ‘Për ty atdhe’ dhe si duket i dedikohet pikërisht këtyre festave dhe sakrificës së madhe ndër breza. I njëjti ttiull kënge është kompozuar dhe është kënduar disa dekada më parë nga ikona e muzikës shqiptare, Avni Mula.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

SHKA “Xheladin Zeqiri” nga Tetova mbajti koncertin tradicional vjeshtor

admin

Dekorimi i Avni Rustemit gjeneron debat/ Bogdani: Ishte killer me pagesë, promovohet vrasja. Xhufi: Na shpëtoi nga Esati!

admin

Poetja amerikane Louise Gluck fiton Çmimin Nobel në Letërsi

admin

‘Kcimi i Tropojës’ drejt UNESCO-s, pengesë është vetëm pandemia

admin

Katër personalitete të mëdha të artit që i humbëm gjatë 2020

T E

Digjitalitzohet Biblioteka dhe Fototeka e DPA-së, mbi 130 mijë fotografi dhe mbi 12 mijë tituj të aksesueshme online

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...