Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Në Francë nga 12 maji të gjithë qytetarët pa dallim moshe kanë të drejtë të aplikojnë për t’u vaksinuar

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka njoftuar se Franca do të zgjerojë aksesin në programin e saj të vaksinimit kundër koronavirusit.

Në Francë deri tani vetëm personat mbi 55 vjeç dhe ata që kanë sëmundje shoqëruese kanë pasë të drejtë të vaksinimit. Ndërsa, nga 12 maji të gjithë qytetarët pa dallim moshe kanë të drejtë të aplikojnë për t’u vaksinuar.

Sipas të dhënave të fundit nga autoritetet franceze, gati 17 milionë njerëz kanë marrë dozën e parë të vaksinave kundër COVID-19 që nga e marta, ndërsa 7.5 milionë qytetarë kanë marrë dy dozat e vaksinave.

Franca ka autorizuar katër vaksina për përdorim: Pfizer / BioNTech, Moderna, AstraZeneca dhe Johnson & Johnson, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Postime të ngjashme

Tragjedi në Peru, përmbyset autobusi, të paktën 27 viktima

Lea Muslija

Palestinezët anulojnë marrëveshjen me Izraelin për vaksinat, thonë se janë shumë afër datës së skadimit

Dafina Vidishiqi

Macron: Vizitori i parë i kancelares në Berlin

Dafina Vidishiqi

BE humb betejën ligjore ndaj kompanisë AstraZeneca për furnizimin me vaksina

Dafina Vidishiqi

Udhëtarët nga Mbretëria e Bashkuar do të duhet të hyjnë në karantinë me të mbërritur në Itali

Dafina Vidishiqi

Guterres riemërohet Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...