Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Në Francë parashikohet që numri i rasteve ditore me koronavirus të arrijë deri në 100 mijë

Franca mund të regjistrohet deri në 100 mijë raste të reja ditore me koronavirus – dyfishi i shifrës aktuale – ka thënë profesori Jean-François Delfraissy, që udhëheq këshillin shkencor që e këshillon Qeverinë e Francës për pandeminë për radio RTL.

“Me gjasë ka më tepër se 50 mijë raste në ditë. Ne llogarisim, në komitetin shkencor, se jemi më tepër në regjionin e 100 mijë rasteve në ditë”, ka thënë Delfraissy, raporton agjencia Reuters.

Franca, ekonomia e dytë më e madhe në eurozonë, aktualisht është duke shqyrtuar nëse do të aplikojë masa më të ashpëra për të frenuar përhapjen e COVID-19. Në Francë në shumë rajone vetëm se është duke u aplikuar ora policore gjatë natës, përfshirë këtu edhe në Paris.

Ministria e Shëndetësisë e Francës të dielën ka raportuar një rekord ditor prej 52.010 raste të reja me koronavirus.

Numri total i rasteve në Francë ka arritur në 1.138.507, që është shifra e pestë më e lartë në botë.

Po ashtu 116 persona kanë vdekur në 24 orët e fundit si pasojë e COVID-19, ndërsa shifra totale ka arritur në 34.761

Postime të ngjashme

Rrëmben foshnjën, polici amerikan vret agresorin 37-vjeçar… (Video)

T E

Hoteli që ndodhet mes dy shteteve

T E

Vaksinat e dobëta favorizojnë mutacionet e rrezikshme

T E

Nuk e lanë të dilte nga shtëpia, i riu “çmendet” dhe vret 6 anëtarët e familjes

T E

35 vite pas tragjedisë së anijes hapësinore “Challenger”

T E

Turqia arreston 126 të dyshuar për lidhje me organizatën terroriste ISIS

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...