Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Në Greqi të gjithë qytetarët e vaksinuar kundër Kovid-19 do të dëmshpërblehen nga shteti nëse do të kenë probleme shëndetësore

Gjykata në Greqi ka marrë një vendim shumë të rëndësishëm, që thekson se të gjithë qytetarët e vaksinuar me dozat kundër COVID-19 nëse do të kenë probleme shëndetësore do të dëmshpërblehen nga shteti.

“Çdo dëm që mund të ndodhë pas vaksinimit dhe pavarësisht nëse nuk ka ndonjë veprim të paligjshëm të mjekut (gabim mjekësor) viktimat duhet të dëmshpërblehen”, thotë vendimi.

Kështu, dera e Gjykatave Administrative për të kërkuar kompensim nga shteti u hap për qytetarët apo familjarët e atyre që kanë ose do të kenë pasoja në shëndet apo edhe raste të vdekjes, pasi janë vaksinuar kundër COVID-19.

Pra çdo i sëmurë ka të drejtë për kompensim nga shteti grek.

Postime të ngjashme

Bombardohet një treg në një qytet në Etiopi, 43 njerëz u vranë dhe 33 janë zhdukur

Dafina Vidishiqi

Avokatët e Navalnyt publikuan ​​detaje të vendimit mbi ekstremizmin

Dafina Vidishiqi

Izraeli paralajmëron masa për shkak të variantit Delta

Dafina Vidishiqi

Përgjaket mbledhja e prindërve me zyrtarët e arsimit në Virginia

Dafina Vidishiqi

Blinken: Rrjedha Veriore 2, një projekt gjeopolitik rus

Dafina Vidishiqi

Izetbegoviq i thotë Vuçiqit: Kosova dhe Republika Serbe nuk mund të krahasohen, ju kryet gjenocid në Kosovë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...