Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Në Indonezi gjendet vizatimi më i vjetër në shpellë

Zhurnal Ads

Arkeologët kanë zbuluar vizatimin më të vjetër në botë në një shpellë, ku është i vizatuar një derr i cili është bërë rreth 45.500 vjet më parë në Indonezi.

Kjo gjetje është përshkruar si provë e ekzistimit të njeriut.

Maxime Aubert nga Universiteti Griffith i Australisë i ka thënë AFP-së se kjo është gjetur në ishullin e Sulwesit në vitin 2017 nga një student i doktoratës, Basran Burhan.

Me përmasat 136 me 54 centimetra (53 me 21 inç) derri i Sulawesi u pikturua duke përdorur pigment të kuq të errët dhe ka një kreshtë të shkurtër flokësh të drejtë, si dhe një palë lythat fytyrës si brirë karakteristikë e meshkujve të rritur të specieve.

Ka dy shtypje dore mbi pjesën e pasme të derrit dhe duket se përballet me dy derra të tjerë që janë ruajtur vetëm pjesërisht, si pjesë e një skene narrative.

“Derri duket se po vëzhgon një luftë ose ndërveprim shoqëror midis dy derrave të tjerë të lezetshëm”, tha bashkëautori Adam Brumm.

Njerëzit kanë gjuajtur derra të Sulawesi për dhjetëra mijëra vjet dhe ato janë një tipar kryesor i veprave artistike parahistorike të rajonit, veçanërisht gjatë epokës së akullit.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Zbulohen mbetjet e dinozaurit “më të rëndë në tokë”

S.B.

Zgjohet nga koma 78-ditore dhe zbulon se bashkëshorti ishte lidhur me nënën e saj

admin

Llojet e mushkonjave që shkaktojnë vdekje përmes infeksionit fatal

T E

Hedh në pusetë një fishekzjarr, nga shpërthimi i fuqishëm kinezi i vogël fluturon tri metra në ajër

admin

A mund të humbësh peshë nga ushqimet me kalori negative?

admin

Zbulime të rralla, rusët gjejnë fosile dinozaurësh në lumin e ngrirë

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...