Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Në Itali protestohet kundër masave të marra ndaj Covid

Zhurnal Ads

Protesta të dhunshme shpërthyen në të gjithë Italinë të hënën rreth kufizimeve të reja për të frenuar valën e dytë të vendit të Covid.

Raportohen përplasje në disa qytete të mëdha – përfshirë Torinon, ku bombat me benzinë ​​u hodhën ndaj oficerëve.

Në Milano u përdor gaz lotësjellës për të shpërndarë protestuesit, ndërsa dhuna u raportua gjithashtu në Napoli.

Demonstratat filluan menjëherë pasi urdhri i rendit kombëtar për të mbyllur restorantet, baret, palestrat dhe kinematë hyri në fuqi në 18:00 me kohën lokale.

Shumë rajone kanë vendosur gjithashtu ndalimin e orëve të natës – përfshirë Lombardinë, Milano dhe Piemonte, Torino.

Protestat u zhvilluan edhe në shumë qytete të tjera, duke përfshirë Romën, Gjenovën, Palermon dhe Triesten.

Ndërsa një bllokim fillestar kombëtar në fillim të këtij viti u përmbush në mënyrë paqësore, njoftimi i masave të reja është pritur shumë keq.

Bizneset e vogla argumentojnë se ata janë ende duke u rikuperuar nga ky bllokim i parë dhe se më shumë kufizime mund t’i falimentojnë ato.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Finlandë: Varianti i virusit anglez po përhapet me të madhe

S.B.

Incident detar mes SHBA-së dhe Rusisë

T E

Gjermania e mbyllur, vazhdon numri i lartë i rasteve të reja me COVID-19

S.B.

Japoni, për shkak të pandemisë anulohet pritja e Vitit të Ri

S.B.

Shokohen serbët në Bosnjë dhe Hercegovinë – partia e Dodik humb zgjedhjet në Banja Luka, pas 22 vitesh

S.B.

BE dhe britanikët bien dakord për marrëveshjen tregtare

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...