Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Në kërkim të fakteve për Tom Doshin/ Prokuroria kërkon provat nga ambasada amerikane për kreun e PSD

Insistimi Ambasadës Amerikane që Tom Doshi mos të ulet përsëri në karrigen e deputetit ka prodhuar hedhjen e hapave konkret e të shpejtë nga departamenti dekriminalizimit në Prokurorinë e Përgjithshme.

Është vetë kjo prokurori që konfirmon se përmes një shkrese zyrtare drejtuar ambasadës amerikane kërkohen detaje që kjo seli dipolomatike disponon për  Tom Doshin, kandidat në Tiranë e Shkodër nën siglën e PSD.

Ky veprim proceduarial i Prokurorisë së Përgjithshme vjen një javë më pas nga marrja e kërkesës prej KQZ për verifikimin e 28 kandidatëve mes tyre edhe Tom Doshi. Javët e fundit në mënyrë konstante vetë ambasadorja amerikane Yuri Kim e ka kthyer çështjen Doshi, në një kalë beteje në emër të një parlamenti me figura të pastra.

Si argument, ambasadorja Kim ka përdorur shpalljen non grata publikisht nga Sekretari amerikan i shtetit të Tom Doshit në vitin Prill të vitit 2018 me arsyen e përfshirjes në një korrupsion të nivelit të lartë. Deri më sot ambasada amerikane asnjëherë nuk ka bërë publike për episodin apo episodet e ditura nga SHBA për përfshirjen e Doshit në korrupsion. E para që do të mund ta marrë këtë përgjigje do të jetë prokuroria e përgjithshme.

Postime të ngjashme

“Asnjë rast me COVID në Tiranë”, Manasterliu publikon shifrat: Ja sa vaksinime janë kryer deri më tani në vend

Dafina Vidishiqi

Vetëm tri raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

Dafina Vidishiqi

Ndihmës Sekretari i Shtetit Reeker do të vizitojë Italinë, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Dafina Vidishiqi

Paralajmërim për të shkarkuarit nga vetingu: “Do të hetoheni dhe do t’ju sekuestrohet pasuria”

Bekim Laçi

Lëvizja drejt Greqisë, MEPJ informon shqiptarët: Çfarë duhet të dini para se të udhëtoni

Bekim Laçi

Manastirliu: Ulim fashën e vaksinimit në +50 vjeç

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...