Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë Kuriozitete

Në Louvre kthehet parzmorja që ishte vjedhur gati 40 vjet më parë

Në muzeun Louvre në Paris është kthyer një parzmore e Renesancës italiane që ishte vjedhur afro dy dekada më parë, raporton BBC.

Helmeta dhe parzmorja është njohur nga një ekspert ushtarak në Bordeaux, të cilit i ishte kërkuar të vlerësonte koleksionin e një familje vendase.

Policia po heton se si familja erdhi deri te trashëgimia e kësaj parzmore dhe helmete.

E prodhuar mes viteve 1560 dhe 1580 në Milano, parzmorja i ishte dhuruar muzeut nga familja Rothschild.

Ende është mister vjedhja e saj më 31 maj të vitit 1983.

Postime të ngjashme

Kjo çantë në formë aeroplani e Louis Vuitton kushton ‘më shumë sesa disa aeroplanë të vërtetë’

S.B.

Prezantuesit e çmimeve Oscar 2021

S.B.

Një Tesla me shpejtësi rreth 160 km/orë godet disa makina të parkuara, pastaj përplaset në një shtëpi në Florida

S.B.

Hapën themelet e një ndërtese, banorët e një fshati në Indi gjetën një enë të mbushur me stoli ari dhe argjendi – por gëzimi i tyre zgjati shumë pak

S.B.

Poezia e Visar Zhitit në filmin irlandez `To the Moon`

S.B.

Mësim në plazh për nxënësit në Spanjë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...