Në Maqedoni për një javë numri i rasteve të reja me Kovid-19 është ulur me 27.3 përqind

Siç njoftojnë nga Instituti për Shëndet Publik nga periudha 30.08 deri më 05.09 ka pasur 38.587 materiale të testimit që është për 5.6% më pak se java e kaluar.

 

Gjatë kësaj periudhe janë regjistruare 4.623 raste të reja në 34qytete dhe për 27.3% ka më pak raste se javën e kaluar, ndërsa përqindja e rezultimit pozitiv lëviz nga 7.8% deri në 15.1 ose mesatarisht 11.7%.

Prej rasteve të reja më të prekur janë të moshuarit mbi 60 vjet ose 1.379, ndërsa më pak është te fëmijët nga 0-9 vjet ose 85 raste. Sa i përket gjinisë, 2.209 janë burra dhe 2.413 janë gra.

Gjatë javës së kaluar janë shëruar 3.724 persona që është një rritje prej 17% në krahasim me javën e kaluar, ndërsa vdekje ka pasur gjithsej 194 në 22 qytete ku më së shumti ka në Shkup, Tetovë, Gostivar dhe Kumanovë.

Related posts

Deputeti i VMRO Mucunski pozitiv në Covid 19

R Zh

Kurz: BE të përmbushë premtimet ndaj Ballkanit Perëndimor

D V

Reagon kompania që ndërtoi spitalin moduar në Tetovë: Demantojmë informacionet që kanë për qëllim denigrimin e kompanisë sonë

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com