Agjencia Zhurnal.mk

Në mes të karantinës për shkak të coronavirusit, dhuna rritet në Paris

Grupet e të rinjve u përleshën me policinë në periferi të Parisit herët të mërkurën në mëngjes, në ditën e katërt radhazi të konfrontimeve, pas rritjes së tensioneve sociale për rregulla të rrepta të kufizimit të kundër coronavirusit.

Në Villeneuve-La-Garenne, në veri të kryeqytetit, policia hyri në një kompleks banesash sociale për të ndalur trazirat, transmeton Telegrafi. Policia përdori mburoja për të mbrojtur veten nga shishet e thyera që u hidheshin atyre nga dritaret e banesave.

Në Nanterre, më tej në perëndim, rrugët ishin mbushur me kontejnerë të djegur dhe xhama të thyer. Trazirat u raportuan gjithashtu në rrethin Clichy, pjesën veriore të kryeqytetit.

Një zëdhënës i prefekturës së policisë sqaroi për Efe se natën e së martës deri të mërkurën kishte nëntë arrestime dhe se u nisën lloje të ndryshme predha dhe pajisje piroteknike kundër disa patrullave të policisë, por pa konfrontime ose lëndime të drejtpërdrejta.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

S.B.

Lajmet e fundit

Loading...