Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Në Milano të Italisë do të ndalohet pirja e duhanit në vende publike

Duke filluar nga viti i ri, në hapësirat publike si stadiume, parqe dhe stacione të autobusit do të zbatohet pjesërisht ndalesa e pirjes së duhanit.

Qyteti i dytë më i madh në Itali, Milano, në kuadër të rregullores së sapo miratuar për cilësinë e ajrit, duke filluar nga viti i ri, në hapësirat publike si stadiume, parqe dhe stacione të autobusit do të zbatohet pjesërisht ndalesa e pirjes së duhanit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Agjencisë italiane e lajmeve ANSA njoftoi se me votimit e zhvilluar në Këshillin e Qytetit të Milanos u miratua rregullorja e re për rritjen e cilësisë së ajrit.

Sipas rregullores që do të hyjë në fuqi nga 1 janari 2021, do të ndalohet pirja e duhanit në afërsi prej 10 metra prej njerëzve të tjerë në stacionet e transportit publik, parqe, varreza, stadiume dhe objekte sportive.

Rregullorja në fjalë do të përfshijë të gjitha pjesët e hapura të publikut duke filluar nga 1 janari 2025.

Gjithashtu rregullorja kushtëzon të gjithë stacione e karburantit që deri më 1 janar 2023 të vendosin infrastrukturë për automjetet elektrike.

Postime të ngjashme

Spanja do të falë politikanët e dënuar katalanas

Dafina Vidishiqi

India vaksinoi mbi 8 milionë njerëz në një ditë

Dafina Vidishiqi

SHBA, BE, Kanadaja dhe Britania, sanksione të përbashkëta kundër Bjellorusisë

Dafina Vidishiqi

Vuçiq pritet të flasë para deputetëve për dialogun me Kosovën – por çfarë kishte thënë në vitin 2019?

Dafina Vidishiqi

Kryeministri britanik: Besojmë se më 19 korrik do të kemi lehtësim të masave kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

Rusia ndalon një OJQ arsimore amerikane

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...