Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Në mungesë të kuorumit nuk kalon Kodi Civil i Kosovës

Zhurnal Ads

Projekt Kodi Civil i Republikës së Kosovës, në mungesë të kuorumit nuk ka kaluar në seancën e Kuvendit të Kosovës.

Më 28 vota për, dy kundër dhe dy abstenime nuk ka kaluar Projekt Kodi Civil.

Ndryshe, në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës, është paraqitur për shqyrtim dhe miratim në lexim të parë Projekt Kodi Civil i Kosovës, rezultat i punës së gjatë i Ministrisë së Drejtësisë e mbështetur edhe nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë “Mbështetje Kodit Civil-Faza 2”.

Ministri i Drejtësisë̈ nga radhët e AAK-së, Selim Selimi në ekspozenë̈ e tij para deputetëve, ka thënë̈ se përmes këtij Projekt Kodi synohet rregullimi dhe harmonizimi i dispozitave ligjore të së drejtës civile, si ligjit të marrëdhënieve të Detyrimeve, Ligjit të Pronësisë̈ dhe të drejtave tjera sendore, Ligjit të Familjes dhe Ligjit të Trashëgimisë̈.

Ndërkaq, reagime të shumta ka pasur edhe nga ana e deputetëve të Kuvendit të Kosovës, pasi Projekti Kodi Civil i Republikës së Kosovës, parasheh edhe martesat mes gjinisë së njëjtë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Ndodhi derisa të gjithë ishin në gjumë, ja çka la pas shpërthimi në rrugën C në Prishtinë

admin

Nuk ka kolona në pikat kufitare, hyrjet dhe daljet bëhen për 3-5 minuta

S.B.

Hoti: Veprat e Adem Mikullovcit nuk do të na lënë asnjëherë

admin

I dehur rrah gruan, djalin dhe vajzën- arrestohet i dyshuari nga Podujeva

S.B.

Kosovë/ S’ka vendimmarrje, dështon sërish Projektligji për vlerat e UÇK-së

admin

Vuçiq po insiston se dje në Washington iu vu para një dokument për njohjen e Kosovës

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...