Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Në orën dy pas mesnate fillon llogaritja verore e kohës

Shkup, 27 mars – Prej sonte në orën dy pas mesnate fillon llogaritja verore e kohës. Akrepat e orës do të zhvendosen një orë më para që do të thotë se në vend se dy ora do të jetë tre.

Llogaritja verore e kohës përfundon më 31 tetor në orën 3 të mesnatës.

Pritej që sivjet të jetë zhvendosja e fundit e kohës. Parlamenti Evropian më 4 mars 2019 votoi që të hiqet zhvendosja sezonale e kohës nga viti 2021. Por, Këshilli i BE-së ende nuk ka sjellë vendim përfundimtar dhe e pasigurt është se kjo do të jetë zhvendosja e fundit e orëve në BE.

Ndryshimin sezonal i kohës, përveç në Evropë praktikohet edhe në më shumë vende të Amerikës Veriore dhe Qendrore si në më shumë shtete tjera në botë.

Postime të ngjashme

“Ndërpreja e lëshimit të dokumenteve personale është shkelje e të drejtës së qytetarit”

Bekim Laçi

Galovej dhe Silvestri: Pavarësisht pengesave, agjenda e BE-së duhet të vazhdojë

Zekirija Haxhiu

Bislimovski: KRRE para një viti ofroi zvogëlim të TVSH-së për energjinë elektrike

Zekirija Haxhiu

Hollshtajn: BE-ja duhet të mbajë premtimin dhe të thotë: Ju reflektuat, ne reflektojmë!

Zekirija Haxhiu

Várhelyi mban gjallë shpresat e Shkupit dhe Tiranës, presidenca sllovene ka prioritet negociatat

Bekim Laçi

Shtyhet seanca për rastin “I fuqishmi”

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...