Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Në pranverë formohet Komisioni i përzier ndërqeveritar për pakicat mes Shkupit dhe Beogradit

Beograd, 2 shkurt – Me iniciativë të Maqedonisë së Veriut, pas takimit të përfaqësuesve të Ambasadës së Maqedonisë së Veriut në Beograd me ministren për të Drejtat e Njeriut dhe të Pakicave dhe Dialog Social, Gordana Çomiq, u vendos që Serbia dhe Maqedonia e Veriut të fillojnë procedurën e themelimit të Komisionit të përzier ndërqeveritar mes RS dhe RMV për mbrojtjen e pakicave, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Beogradi.

Siç u kumtua nga Ambasada e Maqedonisë së Veriut në Beograd, “krijimi i Komisionit të përzier ndërqeveritar mes RS dhe RMV për mbrojtjen e pakicave është në pajtim me Marrëveshjen mes Republikës së Maqedonisë të Veriut dhe Serbisë dhe Malit të Zi për mbrojtjen e pakicës kombëtare maqedonase në Serbi dhe Mal të Zi dhe të pakicave serbe dhe malazeze në Republikën e Maqedonisë së Veriut, të dakorduar në Shkup më 6 korrik të vitit 2004 dhe në fuqi që nga 19 korriku i vitit 2005”.

Postime të ngjashme

Aleanca për Shqiptarët: Fton Qeverinë të jenë më të përgjegjshëm në parandalimin e rreziqeve nga zjarret

D V

Mickoski niset drejt Koçanit

D V

Bullgaria do të dërgojë ndihmë për shuarjen e zjarreve në Maqedoni

D V

Zaevi: Unë dhe disa ministra jemi nisur drejt Koçanit

D V

Në territorin e Qytetit të Shkupit intervenime për 16 zjarre, të gjithë janë lokalizuar

D V

Po evakuohen personat e palëvizshëm dhe prona pas zjarrit në lokalitetin Pasjak në rajonin e Pehçevës-Dellçevës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...