Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Në repartet infektive në vend mjekohen 492 pacientë me Kovid-19

Shkup, 6 mars – Në repartet infektive në vend në 24 orët e fundit raportohet se mjekohen gjithsej 492 pacientë pozitivë dhe të dyshimtë për koronavirus, kumtoi Ministria e Shëndetësisë.

Në spitalin në Manastir janë hospitalizuar 28 pacientë pozitivë dhe të dyshimtë me Kovid-19. Në spitalin në Shtip janë hospitalizuar 39 pacientë. Në repartin infektiv në Tetovë janë 15 pacientë, në Veles mjekohen 31 të sëmurë, në Kumanovë 74 pacientë pozitivë dhe të dyshimtë me Kovid-19. Në kovid-qendrën në Ohër janë hospitalizuar 56 pacientë, në Prilep 84, në kovid-qendrën në Gostivar 17, ndërsa në Strugë 20 të sëmurë. Në spitalin në Strumicë janë hospitalizuar 32 pacientë, në Koçan shtatë, në Kërçovë nëntë, Kavadar 57, në Gjevgjeli dhjetl persona, ndërsa në Dibër 13 raste pozitive dhe të dyshimtë me Kovid-19.

Numri i përgjithshëm i pacientëve pozitivë dhe të dyshuar për koronavirusin që trajtohen në repartet infektive në kryeqytet dhe në spitalet në të gjithë vendin është 795 dhe ka rreth 342 shtretër spitalorë të zbrazët në qendrat kovid.

Përndryshe, siç theksohet në kumtesën e Ministrisë së Shëndetësisë, të gjitha repartet e spitaleve klinike kanë shtretër të lirë spitalor që kanë qasje në oksigjen. Ministria ka kontroll në gjendjen me kapacitetet dhe nëse ka nevojë repartet plotësisht do të zgjerohen, qëndron në kumtesë.

Postime të ngjashme

Bytyqi: Me mbështetje të drejtpërdrejtë financiare e kthejmë kreativitetin e ivent industries

R Zh

Në Dibër edhe një viktimë nga Kovid-19, deri më tani gjithsej 40

R Zh

Despotovski: Përkundër pandemisë, kompanitë në zonat TIR kanë rezultate pozitive ekonomike

R Zh

Sela: Është gënjeshtër që koalicioni ASh-AAA ka bllokuar pakon e pestë ekonomike

R Zh

MASH: Programe të reja mësimore për filloristët – bazë dhe nxitje për qasje kreative në mësim

R Zh

Qyteti i Shkupit së shpejti do të fillojë me implementimin e qarkullimit – transport i shpejtë me autobusë

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...