Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Në shkollat fillore në Çair vendosen paravanë mbrojtës për nxënësit

Shkup, 25 janar – Zhurnal.mk – Komuna e Çairit përforcon mekanizmat mbrojtëse nga virusi Covid 19 në shkollat е saj fillore! Vendosen paravanë mbrojtës për nxënësit që ndjekin mësimin me prezencë fizike!

Bashkë me ministren e arsimit dhe shkencës znj. Mila Carovska nga ambientet e shkollës fillore “Hasan Prishtina” të udhëhequr nga drejtoresha Lulieta Qerimi, informuam rreth realizimit të projektit që po e realizojmë si komunë e Çairit për vendosjen e gjithsej 1950 paravaneve mbrojtëse që do të jenë në shërbim të nxënësve nga klasa e parë deri në klasën e tretë të të gjitha dhjetë shkollave fillore të Çairit të cilat mësimin e zhvillojnë me prani fizike gjatë kësaj periudhe të procesit të modifikuar edukativo – arsimor.

Qëllimi të cilin synojmë të arrijmë përmes realizimit të furnizimit të shkollave me këto pajisje është të rrisim nivelin e sigurisë shëndetësore tek fëmijët duke mundësuar mbrojtje më efikase nga rreziku i infektimit. Furnizimi me këto pajisje inovative kap vlerën prej 560 000 denarëve.

Komuna e Çairit ka fokus primar mirëmbajtjen e rregulltë të shkollave fillore dhe në këtë mision partner konstruktiv ka Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës, si dhe donatorët privat.

Përforcojmë mekanizmat mbrojtës nga virusi Covid 19 në shkollat tona fillore! Vendosëm paravanë mbrojtës për nxënësit që…

Posted by Visar Ganiu – Faqja zyrtare on Monday, January 25, 2021

Postime të ngjashme

Lëshohet në përdorim spitali modular Covid në Gostivar

T E

Nga e hëna fillon faza e parë e regjistrimit, regjistrohen të zhvendosurit, të punësuarit në ambasada, të burgosurit dhe të pastrehët

T E

Zaev kandidat i vetëm për kreun e LSDM-së

T E

PROTESTA MONSTRA / Qeveria dënon ashpër sulmet ndaj gazetarëve

Bexhet Musliu

Kreu i VMRO-së, Mickoski pozitiv në Covid 19

T E

Sulmet ndaj gazetarëve janë absolutisht të papranueshme

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...