Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Në Shqipëri nis vaksinimi i personave mbi 50 vjeç

Me mbërritjen e sasive të tjera të vaksinës kineze Sinovac është ulur fasha moshore. Nga kjo e hënë ka nisur vaksinimi i personave mbi 50 vjeç.

OGERTA MANASTIRLIU

MINISTRE E SHENDETESISE DHE MBROJTJES SOCIALE

“Ulja e grupmoshës deri në 50 vjeç duke filluar nga 59 vjeç dhe me poshtë garantohet nëpërmjet furnizimit të vazhdueshëm me vaksina. Deri tani ka mbi 1 mln vaksina dhe tashmë kemi kryer më shumë se 880 mijë, ku mbi 365 mijë kanë marrë dozën e dytë”

Ndërsa kërkesës së operatorëve turistikë për lehtësim të masave anticovid, ministrja Manastirliu u është përgjigjur negativisht duke cituar vendimin e fundit të komitetit të ekspertëve për shtyrjen e orës policore me 60 minuta nga data 1 korrik.

Eshtë e rëndësishme të vijojmë të respektojmë masat dhe do jetë komiteti teknik i ekspertëve që do vlerësojë masat në të ardhmenAshtu si kurse e dini kemi vepruar në një mënyrë shumë të kujdesshme, Komiteti ka vlerësuar në mënyrë periodike masat në fuqi, dhe sigurisht dhe situata epidemiologjike janë ato që na bëjnë që të rishikojmë masa, vlerësojmë kërkesat e biznesit dhe nevojat për të pasur orare të tjera, por i mbetet Komitetit të Ekspertëve, pasi virusi është këtu, nuk ka si të zhduket”

Me dozat e Pfizer, Sinovac, Sputnik V dhe Astrazeneca janë kryer mbi 880, 912 vaksinime deri tani.

Postime të ngjashme

Nesër minishengenit do t’iu ndryshohet emri, Rama nuk e komenton kryeministrin Kurti për mospjesmarrje

D V

Shënohet viktima e parë nga COVID-19 në Shqipëri pas një muaji

D V

Ditën e enjte mbahet takimi për Mini-Shengenin, ministrja Denaj jep detaje

D V

Varianti Delta, rrezikshmëria, kulmi i virusit dhe masat; Flet zv.ministrja e Shëndetësisë Eugena Tomini

D V

Ministria e Arsimit publikon datat e sezonit të vjeshtës, ja kur mund të rijapin provimet nxënësit mbetës

D V

“Gati për Shqipërinë”, Rama: Eksplorojmë së bashku mundësitë e formave të bashkëpunimit me të interesuarit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...