Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Në Spitalin e Pejës po trajtohen 20 pacientë me COVID-19, një në gjendje të rëndë

Në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë janë duke u trajtuar 20 pacientë të infektuar me coronavirus, prej të cilëve 9 janë me oksigjenoterapi ndërsa një është në gjendje më të rëndë shëndetësore.

Kështu është bërë e ditur përmes një komunikate për medie nga ky spital.

“Aktualisht po trajtohen 20 pacientë me Covid-19. Sa i përket gjendjes së pacientëve: 9 pacientë janë në Oksigjeno terapi dhe nga këta 1 pacientë janë në gjendje më të rëndë”, thuhet në komunikatë.

Ndryshe, në Spitalin e Pejës gjithashtu janë duke u dhënë edhe shërbimet tjera, ku vetëm gjatë 24 orëve të fundit kanë qenë 5 lindje. Kanë lindur 5 foshnje, 3 të gjinisë mashkullore dhe 2 të gjinisë femërore.

Po ashtu, gjatë 24 orëve të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, 210 pacientë kanë marrë trajtim emergjent shëndetësorë̈, dhe nga këta 18 pacientë janë̈ shtrirë për trajtim të mëtutjeshëm.

“262 pacientë kanë kryer analiza, që në total kanë bërë̈ 3,984 analiza, ndërsa janë kryer 3 operacione. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 130 shërbime Radiologjike, dhe prej tyre 83 Rëntgena, 41 EHO dhe 19 CT-ja”, thuhet në komunikatë.

Postime të ngjashme

Fundjava në Kosovë me rrebeshe shiu, java e ardhshme me valë të nxehtit afrikan

Dafina Vidishiqi

Gjykimi ndaj Salih Mustafës në Hagë fillon më 15 shtator

Dafina Vidishiqi

Vasfije Krasniqi kërkon solidarizim për ta kundërshtuar dhunën seksuale në luftë

Dafina Vidishiqi

Asociacioni, a mund t’i tensionojë raportet Kosovë – SHBA?

Dafina Vidishiqi

Osmani e Erdogan bisedojnë për thellimin e bashkëpunimit mes Kosovës e Turqisë

Dafina Vidishiqi

Oda e Infermierëve kërkon nga MSh të shqyrtoj vendimin për angazhimin e mbi 300 infermierëve

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...