Agjencia Zhurnal.mk
Arsimi dhe Shkenca Maqedoni

Në Strugë dhe Ohër ulje drastike e fëmijëve të regjistruar në klasë të parë

Shkup, 25 shtator – Zhurnal.mk – Shkollat fillore në Strugë dhe Ohër po fillojnë të përgatiten për fillimin e vitit të ri shkollor në përputhje me protokolet në kushte të pandemisë, transmeton Zhurnal.

Por, edhe përskaj gjendjes, ajo që brengosë është numri shumë i ulët i fëmijëve të regjistruar në klasë të parë, veçanërisht në rajonin e Strugës, si rezultat i migrimit masiv të të rinjëe dhe çifteve, dhe braktisja e shtetit në kërkim të kushteve më të mira për jetë. Numri është ulur për dy paralele, gjegjësisht 43 nxënës më pak janë regjistruar këtë vit në shkollat fillore. Përpos në qytet, në zonat rurale gjendja është ende më e keqe, sidomos në Llabunishtë dhe Dollogozhdë.

Në një fshat të Ohrit me emrin Kuraticë, sivjet nuk është regjistruar madje asnjë nxënës në klasë të parë.

Ndërkohë po përfundojnë trajnimet intenzive të mësimdhënësve të cilët duhet të zbatojnë mësimdhënien në mënyrë online.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Shabani: Gabimi në mesazh nuk është i MASH-it por operatorëve celularë!

Dafina Vidishiqi

Ahmeti për ditën e çlirimit të Republikës së Kosovës: Shteti i Kosovës po ecë përpara

Dafina Vidishiqi

Rënia e lindjeve, shqetësuese në Kërçovë! Për 5 vite numri është përgjysmuar

Dafina Vidishiqi

Zaev hap zyrë në Strumicë për takime me qytetarë

Dafina Vidishiqi

Të hënën fillon regjistrimi në shkollat e mesme

R Zh

MASH: Shkollat nuk guxojnë të marrin para për dëftesat, kjo është në kundërshtim me Kushtetutën dhe ligjet

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...