Agjencia Zhurnal.mk

Në Suedi, numri më i lartë i vdekjeve në 24 orë deri më tani – ekspertët kërkojnë masa më drastike

Autoritetet suedeze janë kritikuar për masat e tyre për të përmbajtur shpërthimin e COVID-19.

Kafenetë, baret, restorantet dhe shkollat janë akoma të hapura në vend, si dhe sallonet për flokë dhe palestrat.

Por, siç shkruan Euronews, efektiviteti i kësaj qasje është vënë në pikëpyetje javët e fundit pas një rritje të numrit të vdekjeve nga COVID-19, që e bëri Suedinë vendin më të prekur nga skandinavët.

Siç bëhet e ditur, ka pasur pothuajse 12,000 raste me më shumë se 1.200 vdekje, sipas Qendrës Evropiane për Kontrollin e Sëmundjeve dhe Parandalimin (ECDC).

ECDC raportoi 170 vdekje të COVID-19 të enjten (16 prill), numri më i lartë i vdekjeve një-ditore në Suedi deri më tani.

Ndryshimi i kursit të Suedisë

Suedia filloi të forcojë masat e saj vetëm pasi dëshmoi rritje të infeksioneve në fund të marsit.

Kështu, më 29 mars, qeveria mori vendim për numrin e njerëzve të lejuar në tubime publike nga 500 në 50.

Bizneset që nuk respektojnë masat e distancimit shoqëror tani i nënshtrohen gjobave apo edhe mbylljeve.

Autoritetet gjithashtu ndaluan vizitat në shtëpitë e pensionistëve më 30 mars, pasi fillimisht ua lanë vendimin këshillave të vetëm të qytetit.

Fluturimet që vinin nga vendet jo të BE-së gjithashtu ishin të ndaluara.

Qeveria gjithashtu ka inkurajuar të punojnë nga shtëpia sa më shumë që të jetë e mundur dhe u bëri thirrje qytetarëve që të veprojnë si “të pjekur”.

Shkencëtarët kërkojnë masa më drastike

Por, siç shkruan Euronews, ekspertët i bënë thirrje qeverisë të vendosë masa më “radikale” dhe ta bëjë atë shpejt.

Në një artikull të botuar të martën (12 prill) në gazetën e përditshme suedeze Dagens Nyheter, 22 shkencëtarë nga institutet kërkimore dhe universitetet i thanë Agjencisë së Shëndetit Publik të vendit, i cili është duke trajtuar urgjencën deri më tani, për të mbyllur të gjitha kafenetë dhe shkollat.

Ata gjithashtu thanë që punonjësit e kujdesit shëndetësor që merren me të moshuarit duhet të kenë pajisje të përshtatshme për kontrollin e infeksionit dhe të kryejnë testime masive të personelit shëndetësor.

Si u përgjigjën autoritetet?

Drejtori i Agjencisë Publike të Shëndetit, Anders Tegnell u përgjigj se qasja e Suedisë ndaj urgjencës është e përshtatshme dhe se të dhënat e vdekshmërisë së përdorur në artikull nuk ishin të sakta dhe përmbajnë “një numër gabimesh”.

Në veçanti, ai theksoi ndryshimin në mënyrën e regjistrimit të të dhënave të vdekjeve në vende të ndryshme, duke thënë se në disa kombe, si Italia, regjistrohen vetëm vdekje në spitale.

Sidoqoftë, kryeministri Stefan Lofven pranoi të shtunën se “gatishmëria nuk ka qenë aq e mirë”, megjithëse ai fajësoi për mungesën e burimeve, qeveritë e mëparshme.

Çfarë po bëjnë vendet e tjera skandinave?

Danimarka dhe Norvegjia kanë mbyllur kufijtë e tyre, si dhe restorantet, shkollat dhe dyqanet, dhe kanë kufizime më të forta në tubimet publike. Studentët e tyre aktualisht nuk po shkojnë në shkollë.

Ndërsa Finlanda, e cila ka miratuar kufizime të ngjashme, ka karantizuar të gjithë krahinën e Helsinkit. 

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

T E

Lajmet e fundit

Loading...