Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Në Turqi shënohet numri më i lartë i rasteve me Covid-19

Turqia ka shënuar 39.302 raste të reja brenda 24 orëve.

Turqia ka shënuar 39.302 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit duke u bërë kështu shifra më e lartë e shënuar brenda një ditë që nga fillimi i pandemisë.

Qeveria turke ka lehtësuar masat në fillim të këtij muaji, duke ndikuar kështu në rritje të rasteve të reja. Ndërkaq, të hënën, presidenti Tayyip Erdogan kanë bërë të ditur për shtrëngim të masave duke përfshirë këtu edhe mbylljen totale gjatë vikendit gjatë muajit të Ramazanit, i cili fillon pas dy javësh.

Vetëm gjatë 24 orëve të fundit, në Turqi janë shënuar 152 raste të vdekjes duke e quar numrin total të vdekjeve në 31.537.

Deri më tani, Turqia ka përdorur vaksinat anti-COVID Sinovac, të prodhuar në Kinë dhe Pfizer dhe BioNTech.

Gjithsej 9.14 milionë qytetarë turq deri më tani kanë marrë dozën e parë të vaksinës që nga 14 janari kur filloi ky proces.

Postime të ngjashme

Shkarkohet ministri malazez që mohoi gjenocidin serb në Bosnje

Dafina Vidishiqi

Parlamenti i Malit të Zi votoi Rezolutën mbi Srebrenicën

Dafina Vidishiqi

Dhoma e Përfaqësuesve voton për t’i dhënë fund autorizimit për luftën në Irak

Dafina Vidishiqi

Amerika do të investojë 3.2 miliardë dollarë për të zhvilluar tableta kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

Gjykata e Karolinës së Jugut ndalon dy ekzekutime derisa “skuadra e pushkatimit të jetë në dispozicion”

Dafina Vidishiqi

Vdes themeluesi i shtetit të Zambisë, ish-presidenti Kaunda

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...