Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Ne u thamë lamtumirë atyre në vitin 2020

Gjatë vitit të kaluar, disa modele interesante thjesht nuk do ndalën së prodhuari. 

Industria e automobilave mbeti pa disa modele në vitin 2020, të cilat prodhuesit vlerësuan se nuk u sollën para të mjaftueshme për t’i mbajtur ato në ofertë.

Në mesin e atyre që nuk do të prodhohen më ishin shumë modele të njohura, transmeton Telegrafi.

Kjo është lista e plotë:

Mercedes X Class

Ndër modelet e ndërprera është Mercedes pickup – X class, i cili u bë për vetëm tre vjet, dhe arsyeja kryesore për pensionin e parakohshëm janë rezultatet e dobëta të shitjeve.

Në mënyrë të konsiderueshme më e shtrenjtë se modeli motër i Nissan Navarre, mbi të cilin është bazuar, X-Class gjeti rrugën e saj për vetëm 16,700 klientë globalisht në vitin 2018, dhe rezultatet e shitjeve në 2019 ishin edhe më të dobëta (15,300 njësi).

Selia Alhambra

Në vitin që është pas nesh, Seat Alhambra u mbyll gjithashtu.

Gjenerata e parë Alhambra u prezantua në vitin 1996, dhe Seat lançoi makinën e familjes me shtatë ulëse të brezit të dytë në vitin 2011.

Prodhuesi spanjoll ka vendosur të ndalojë prodhimin e këtij modeli sepse klientëve që duan një automjet me shtatë vende u ofrohet modeli Tarraco SUV.

BMW i8

BMW përfundoi prodhimin e hibridit të saj sportiv i8 vitin e kaluar.

BMW i8 u shfaq në vitin 2014, dhe një total prej 20,465 prej këtyre automjeteve u ndërtuan gjatë gjashtë viteve të tij në Leipzig.

Fillimisht kishte 362 kuaj fuqi dhe 570 Nm, dhe që nga viti 2018, pas përmirësimeve dhe ridizajnimeve, sistemi i drejtimit hibrid prodhoi 374 kuaj fuqi.

BMW M2

Në vitin 2020, BMW gjithashtu ndaloi së prodhuari Coupe sportive M2 për tregun evropian. Ky model është një tjetër viktimë e standardeve më të rrepta mjedisore në Evropë.

Vendimi për të pezulluar prodhimin vlen për të dy variantet e modelit, M2 Competition dhe serinë e kufizuar M2 CS.

Si kujtesë, M2 Competition në versionin standard merr 410 kuaj fuqi nga biturbo tre-litërsh “gjashtë”, me 550 Nm. Përshpejton nga 0 në 100 km / orë për 4,2 s.

Ferrari GTC4Lusso

Në vitin 2020, Ferrari mbeti pa modelin e saj me 4 vende.

Modeli GTC4Lusso u prezantua në 2016, si pasardhës i Ferrari FF, dhe të njëjtin vit mbërriti versioni me një motor turbo V8 – GTC4Lusso T.

Familja GTC4Lusso karakterizohej nga një motor i montuar në pjesën e përparme, nga të gjitha rrotat, 4 vende dhe një bagazh i madh prej 450 litrash, kështu që ato konsideroheshin makina praktike që mund të përdoren si mjet i përditshëm transporti.

GTC4Lusso debutoi në Motor Show 2016 në Gjenevë me një motor 6.3-litër V12 me 690 “kuaj fuqi” dhe 697 Nm. Fuqia transmetohet në të 4 rrotat si standard, dhe makina përshpejton nga 0-100 km / orë në 3.4 sekonda, ndërsa shpejtësia maksimale është 335 km / orë.

Skoda Citigo

Në vitin 2020, Skoda përfundoi prodhimin e modelit më të vogël në rang.

Makina e vogël e qytetit Citigo, e cila u lançua në vitin 2011 së bashku me modelet e saj motra VW Up! dhe Seat Mii, i cili ka qenë në shitje për gati një dekadë, nuk ka asnjë pasardhës të planifikuar.

Postime të ngjashme

Përshpejtimi i kësaj Audi është e mbinatyrshme

S.B.

Kufiri i shpejtësisë ishte 90, por ky amerikan voziste 250 km/orë

S.B.

Shitet McLaren F1 për 15,000,000 dollarë

S.B.

Aeroplani në kamion, Boeing 727 “përshkoi” rrugët e Anglisë

S.B.

Porsche & Volkswagen Group po e shqyrton mundësinë të futet në Formula 1

S.B.

Versioni kinez i S-Class duket si Rolls-Royce dhe kushton sa rreth një e treta e modeleve luksoze

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...