Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Në vitin 2020 më tepër shkurorëzime dhe më pak kurorëzime

Shkup, 31 dhjetor – Zhurnal.mk – Numri i martesave në vitin 2020 në RMV është 7000. Vitin e kaluar ky numër shënon 11500. Kjo do të thotë se numri i martesave në vitin 2020 është ulur për 4500 martesa më pak, apo rreth 39% më pak, informon Zhurnal.

Numri është i madh i qytetarëve që sivjet nuk arritën që dashurinë e tyre ta kurorëzojnë me martesë, kryesisht kjo përshkak korona virusit e cila po zgjatë tanimë 10 muaj. Duke u ndaluar festimet, mbledhimet masovike dhe shoqërimet, erdhi deri tek anulimi i dasmave dhe mbyllja e restoraneve, ndërsa numri është i vogël i atyre që vendosën të martohen pa dasëm.

Edhe tek ofiqari duheshte që të gjithë ata që ishin prezent të mbajnë distancë dhe maskë.

Derisa numri i martesave është ulur, në tremujorin e tretë të këtij viti është regjistruar rritje e numrit të shkurorëzimeve.

Për tre muaj janë marë 357 vendime për shkurorëzime që paraqet rritje për 8,5 % në krahasim me periudhën e njejtë nga viti i kaluar. Më së shumti shkurorëzime ka patur në Shkup, Tetovë dhe Kumanovë./Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Tërmeti dridh vendin, epiqendra në Mavrovë

T E

Aksioni policor në “Bogorodicë”, kapen qindra kilogramë marijuhanë

T E

Alarmojnë mërgimtarët me dokumentacion të skaduar, përmes postës nuk mund të nxjerin të ri

T E

Milososki: Bujar Osmani mund të ndryshojë statutin e BDI-së, jo Kushtetutën e Maqedonisë

R Zh

“Miqtë e Sharrit”/Hidrocentralet dëmtojnë natyrën

T E

Mickoski nga Klinika Infektive: Nuk ka pakt me krimin dhe kriminelët

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...