Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Nënat e të pagjeturve kërkojnë të jenë pjesë e dialogut me Serbinë

“Kërkoj me ngulm që në delegacionin e bisedimeve të jetë njëra nga nënat që me dëshmi e fakte, t’ua dokumentojmë delegacionit serb, krimet e bëra mbi shqiptarët”.

Kjo ishte deklarata gjatë një konference për media e Shoqatës, “Thirrjet e Nënave”, që kërkojnë të jenë pjesë e delegacionit në bisedime me Serbinë.

Kryetarja e kësaj shoqate, Nesrete Kumnova, ka kërkuar që të mos mbyllen bisedimet pa kërkuar falje Serbia për krime ndaj shqiptarëve.

“Të mos mbyllen bisedimet me Serbinë ka kërkuar falje Serbia zyrtare për krimet e bëra gjatë luftës në Kosovë. Kriminelët dihen me emra dhe mbiemra dhe ata duhet të gjykohen dhe dënohen për veprat e tyre kriminale”.

Po ashtu u kërkua nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi e kryeparlamentarja, Vjosa Osmani, që të kenë prioritet në bisedime çështjen e personave të pagjetur.

Postime të ngjashme

Fitoi betejën me komunizmin, por jo atë me kancerin/ Shuhet para kohe Agustin Miraka

T E

Buxhovi: LDK’në nuk e ka themeluar Ibrahim Rugova

T E

Mësohet nëse do të vendosen nesër masa të reja anti-Covid në Kosovë

T E

Ndëroi jetë Murat Jashari, vëllai i Komandant Kumanovës

T E

Hapen zyrat ndërlidhëse për bashkëpunim Kosovë-Israel

T E

Rritet numri i të infektuarve, 568 raste pozitive dhe katër të vdekur nga coronavirusi për 24 orë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...