Nënshkruhet marrëveshja, Shqipëria i jep kamera Kosovës për zgjedhje

Shqipëria dhe Kosova nënshkruan një marrëveshje bashkëpunimi, e cila parashikon përdorimin e përkohshëm nga pala kosovare të teknologjisë zgjedhore të zbatuar nga KQZ e Republikës së Shqipërisë në zgjedhjet e datës 25 prill 2021.

 

Marrëveshja u nënshkrua nga dy krerët e Komisioneve Qendrore të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi dhe Kreshnik Radoniqi.

Sipas marrëveshjes, Shqipëria i huazon Kosovës, 50 kamera regjistruese dhe monitoruese të përdorura në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, për t’i përdorur në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve në zgjedhjet vendore të 17 tetorit që do të mbahen në Kosovë.

Kreu i KQZ-së, Ilirjan Celibashi i shprehu bindjen homologut nga Kosova se kamerat e monitorimit në qendrat e votimit dhe vendet e numërimit të votave në zgjedhjet parlamentare 2021 ishin garanci e shtuar për procesin zgjedhor dhe integritetin e zgjedhjeve.

Nga ana e tij, kryetari i KQZ-së së Kosovës, Kreshnik Radoniqi nënvizoi se përdorimi i këtyre kamerave regjistruese në QNR do të ndihmonte KQZ-e Kosovës në ruajtjen e integritetit të zgjedhjeve dhe në rritjen e besueshmërisë së qytetarëve dhe kandidatëve në aktivitetet që zhvillohen në QNR, pasi aty zhvillohen disa procese të rëndësishme pas ditës së zgjedhjeve, siç janë numërimi i votave me kusht, votave me postë dhe rinumërimi i vendvotimeve.

Implementimi me sukses i teknologjisë zgjedhore në zgjedhjet e Shqipërisë, ka bërë që mjaft vende të rajonit dhe më gjerë, t’i drejtohen KQZ-së për ekspertizë lidhur me aplikimet dhe teknologjinë inovatore në zgjedhje. KQZ e Kosovës synon që në zgjedhjet e tetorit, të përdorë kamera regjistruese dhe monitoruese të huazuara nga KQZ e Shqipërisë, për të rritur sigurinë dhe garantuar integritetin e procesit të numërimit të votave.

Related posts

Rrëfimi emocionues i 26-vjeçares afgane që erdhi në Shqipëri

D V

Shqipëria ende asnjë rast të konfirmuar me Delta, Rama thirrje qytetarëve: Është variant i rrezikshëm, vaksinohuni!

D V

Berisha: “Ballkani i Hapur” kërcënon ekzistencën e Kosovës – Tirana është kthyer në vasal të Beogradit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com