Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Nënshkruhet marrëveshje për blerje të 100.000 vaksinave “Sputnik” nga Rusia

Shkup, 25 shkurt – Zhurnal.mk – Qeveria mbrëmë ka nënshkruar marrëveshjen për blerjen e vaksinave nga Rusia. Në Qeveri ka patur një seancë të mbyllur, ndërsa marrëveshja është praktikisht sipas principit të njejtë siç ishin edhe marrëveshjet tjera.

Bëhet fjalë për një sasi prej 100 mijë vaksinave SPUTNIK.

Për këtë njoftoi vet ministri Filipçe i cili tha se në mënyrë intenzive po përpiqen të marin informata nga Rusia që kur mund të arrijnë vaksinat në vendin tonë, informon Zhurnal.

Ai bëri të ditur se gjithashtu do të vazhdojë komunikimi me përfaqësuesit e kompanive “Sinofarm” dhe “Pfizer”.

“Sinqerisht shpresoj se ditët e ardhshme do të kemi datat konkrete, tani për tani ngelim në bisedime intenzive me përfaqësues të të dyja kompanive”, tha Filipçe.

Ndryshe deri tani Maqedonia e Veriut ka marë vetëm dy pako me vaksina si donacion nga Serbia, por të njejtat nuk mjaftojnë as për personelin mjekësor.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Koncepti i ri i arsimit kundërshtohet nga drejtorët e shkollave fillore të Strugës

N E

I caktohet tridhjetëditë paraburgim Dragi Rashkovskit

N E

Në maj nënshkruhet marrëveshja për ndërtimin e interkonektorit të gazit me Greqinë

N E

Maqedonia në 24 orët e fundit regjistron 627 raste të reja dhe 47 viktima nga Kovid-19

N E

Zoran Zaev: Me marrëveshjen kolektive është paraparë edhe rritja e pagës së mësimdhënësit

N E

Shilegov: Transporti publik do të dixhitalizohet, dhe do të ketë një biletë të vetme

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...