Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Nënshkruhet memorandum bashkëpunimi për Atashetë Kulturorë

Prishtinë, 24 nëntor, Zhurnal-ks – Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla dhe ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi kanë nënshkruar memorandum të bashkëpunimit për Atashetë Kulturorë.

Ministrja, Haradinaj-Stublla tha se me anë të këtij memorandumi, do të ngritet shkalla e shërbimit për ngritje nivelit të diplomacisë në nivel kulturorë.

Ndërkaq, ministrja Dumoshi tha se me emërimin e atasheve kulturorë, kultura e vendit do të përçohet në gjitha vendet përmes formave të ndryshme.

Emërimi i Atashetë Kulturorë do të fillojë në vitin 2021. 

Postime të ngjashme

Ben Meir: Kurti të mos e pranojë Asociacionin, i pamohueshëm gjenocidi serb në Kosovë

Lea Muslija

Ministri i Qeverisë për Asociacionin: S’mund ta shkelim Kushtetutën dhe të kemi institucion një etnik

Lea Muslija

Nisma dënohet nga KQZ-ja, mund t’i anulohet pjesëmarrja në zgjedhjet lokale

Lea Muslija

Fundjava në Kosovë me rrebeshe shiu, java e ardhshme me valë të nxehtit afrikan

Dafina Vidishiqi

Gjykimi ndaj Salih Mustafës në Hagë fillon më 15 shtator

Dafina Vidishiqi

Vasfije Krasniqi kërkon solidarizim për ta kundërshtuar dhunën seksuale në luftë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...