Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Nëntë vjet nga tragjedia e Restelicës

Nëntë vjet janë mbushur sot nga tragjedia e Restelicës, në të cilën humbën jetën dhjetë banorë dhe u shkatërruan dhjetëra shtëpi.

Restelica, fshat ky në komunën e Dragashit, para nëntë vjetësh u përfshi nga rënia e ortekut të borës, ku dhjetë banorë të një familjeje humbën jetën.

Kësaj fatkeqësie i shpëtoi vetëm në atë kohë 7-vjeçarja, Amsera Reka.

Asaj i vdiqën babai, nëna, vëllai dhe gjyshërit.

Aksioni i shpëtimit ishte organizuar nga Forca e Sigurisë së Kosovës, por arritja deri te vendi i tragjedisë ishte i vështirë, për shkak kushteve atmosferike dhe borës së madhe.

Postime të ngjashme

Kurti: Jemi të përkushtuar për mbrojtjen dhe përparimin e të drejtave të njeriut

D V

Gërvalla në Slloveni: BE-ja duhet ta ndalë ‘Mini-Shengenin’, i rrezikshëm për paqen në Ballkan

D V

Mungon një i akuzuar, dështon gjykimi ndaj Milaim Zekës dhe të tjerëve

D V

Gjykata Speciale ia ka vazhduar paraburgimin Salih Mustafës

N E

Komunat më transparente sipas KDI-së

N E

Arrestohet 37 vjeçari në Fushë-Kosovë

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...